Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vydání Hitlerových projevů jako trestný čin? Kauzu mají na stole ústavní soudci

Právo

  9:57
BRNO - Případ knižního vydání projevů nacistického diktátora Adolfa Hitlera mají na stole ústavní soudci. Všichni tři obvinění muži a nakladatelství Guidemedia podali společně stížnost proti dubnovému rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS), který zrušil zprošťující rozsudek nad aktéry a případ vrátil státnímu zastupitelství k došetření. Bylo to zjištěno z otevřených justičních databází.

Ilustrační foto. foto: Montáž Richard CortésČeská pozice

NS žádal o shromáždění více důkazů, podle ústavní stížnosti ovšem vykročil ze svých pravomocí a nahradil argumentačně nedostatečné dovolání nejvyššího státního zástupce svými vlastními úvahami a argumenty. Dovolání také podle stížnosti nesmí být prostředkem, jak dát státnímu zástupci příležitost zpracovat obžalobu „znovu a lépe“. Stížnost na svém blogu zveřejnil Tomáš Pecina, jenž v procesu vystupoval jako zmocněnec nakladatelství.

Ústavní stížnost řeší jako soudce zpravodaj David Uhlíř, zatím nerozhodl. Je otázkou, zda se soud bude podnětem věcně zabývat, ústavní stížnost se totiž zpravidla podává proti poslednímu rozhodnutí ve věci. S rizikem odmítnutí patrně počítají i pisatelé stížnosti.

„Ačkoli lze očekávat, že Ústavní soud se v této fázi řízení nebude jejich argumenty zabývat, minimálně to otevře prostor pro cestu k Evropskému soudu pro lidská práva,“ uvedl v blogu Pecina.

Už nemusí holit Hitlera a skrývat hákové kříže. Německo upravilo zákaz nacistických symbolů ve hrách

Dovolání k NS podával nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Nesouhlasil se závěrem, že vydání Hitlerových projevů v dané podobě není trestný čin. NS pokládal zproštění obžalovaných za předčasné. Je prý nutné zjistit další okolnosti, například možné napojení obviněných na extremistické skupiny v ČR či zahraničí. NS také vyjádřil pochybnost nad nestranností znalce Jana B. Uhlíře.

V případu čelili Pavel Kamas, Lukáš Novák a Stanislav Beer obžalobě ze schvalování genocidy. Obžaloba směřovala i proti vydavatelství. Městský i Krajský soud v Brně ale všechny aktéry osvobodily. Dovolací řízení se pak vleklo od roku 2015 kvůli neúspěšné námitce podjatosti vůči senátu NS, který tvoří tři bývalí členové KSČ.

Lidem, kteří se na vydání projevů podíleli, hrozilo až deset let vězení. U brněnských soudů uváděli, že genocidu neschvalují a vydáním projevů jen čtenářům předložili historické dokumenty. Obžaloba knize vytýkala, že kromě autentických projevů obsahuje průvodní texty, které se dostatečně nedistancují od idejí nacionálního socialismu a Hitlerových slov a činů.

Před soudem v minulosti stanul také vydavatel Hitlerovy knihy Mein Kampf. Nejprve dostal podmíněný trest, nakonec jej NS v březnu 2005 zprostil viny.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat