Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Čínský obr Alibaba řádí na burze. Za akcie získal 21,8 miliardy dolarů

Ekonomika

  8:25aktualizováno  9:06
NEW YORK - Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding získá prodejem akcií na americkém trhu asi 21,8 miliardy dolarů (465,9 miliardy Kč). Pokud ovšem upisovatelé uplatní své opční právo a nakoupí si další akcie, půjde o největší primární veřejnou nabídku (IPO) ve světové historii. V pátek vstoupí akcie firmy na newyorskou burzu NYSE.
Internet

Internet foto: Shutterstock

Firma ve čtvrtek stanovila emisní cenu akcie na 68 dolarů, což bylo na horní hranici předem určeného rozpětí.

Tržní hodnota Alibaby se emisní cenou dostává na zhruba 167,6 miliard dolarů. To je pod hodnotou společnosti Facebook, která se v současné době pohybuje mírně nad 200 miliardami dolarů, ale zhruba na úrovni hodnoty dosud největšího světového internetového prodejce Amazon.

Největší světovou primární emisí vůbec je zatím prodej akcií čínské finanční společnosti Agricultural Bank of China z roku 2010. Firma tehdy z prodeje akcií získala 22,1 miliardy dolarů. Druhá příčka připadá společnosti ICBC, která v roce 2006 získala v rámci primární emise asi 22 miliard dolarů.

Ve Spojených státech držela primát emise akcií finanční společnosti Visa za 19,7 miliardy USD, rovněž z roku 2010. Dosavadní rekord mezi primárními emisemi technologických firem držel Facebook, který v roce 2012 získal 16 miliard dolarů.

Upisovatelé nyní mají 30 dnů na rozhodnutí, zda využijí své opční kontrakty na nákup dalších 48 milionů akcií Alibaby. Celková hodnota nabídky by se tak mohla vyšplhat až na 25 miliard dolarů. Pak bude nabídka akcií Alibaby největší v historii.

Firma, ve které vlastní téměř čtvrtinový podíl americká internetová společnost Yahoo, oznámila záměr vstoupit na newyorskou burzu koncem června. Čínský podnikatel Jack Ma, který Alibabu před 15 lety založil ve své garsonce, uvedl, že firma hodlá výnos z prodeje akcií využít k expanzi ve Spojených státech a v Evropě. V Číně se už Alibaba na celkových tržbách z internetového prodeje podílí 80 procenty.

Alibaba dala newyorské burze přednost před Hongkongem i americkým trhem Nasdaq, kde se obvykle obchodují technologické tituly. Nasdaq si pošramotil pověst při předloňské primární emisi Facebooku, kterou poznamenaly technické problémy. Hongkongu se firma vyhnula kvůli tamním přísným pravidlům pro rovný přístup k akcionářům.

Autor: