Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Čínský obr Alibaba stíhá Amazon. Jeho akcie vylétnou o polovinu

Ekonomika

  6:00
NEW YORK - Internetový obchod Alibaba pokračuje v úspěších. Poté, co se jeho vstup na burzu stal největším v historii, oznámili finanční analytici první odhady jeho finančních výsledků. A ty jsou nevídané. Tržby obchodu vyskočí až téměř o polovinu.

Jack Ma na burze. foto: Reuters

Za první tři měsíce podle odhadů vybere od zákazníků 2,6 miliardy dolarů, což je nárůst o 45 procent. Vyplývá to z analýzy 21 expertů společnosti Thomson Reuters, samotné hospodářské výsledky ohlásí firma ve čtvrtek.

Je jasné, že dosavadní jedničce, americké firmě Amazon, roste velmi tvrdá konkurence. Svými výsledky na ni sice Alibaba ještě nestačí, ale už nyní má vyšší odhadovanou hodnotu na trhu.

ČTĚTE TAKÉ:

Kdyby se někdo rozhodl Alibabu koupit, musel by zaplatit částku 243 miliard dolarů. To je o sto miliard dolarů víc než v případě Amazonu.

Další velcí internetoví hráči jako Facebook, Ebay či právě Amazon budou podle odhadů ekonomů spíš oslabovat.

„Alibaba je v odlišné situaci než zmíněné firmy, neohrožuje ji například riziko kurzových výkyvů v Evropě jako ostatní. Očekáváme velmi dobré výsledky a vzestupnou trajektorii,“ odhaduje analytik Neil Doshi ze společnosti CRT Capital.

Ekonomové také poukazují na magické číslo 45, které znamená pro Alibabu nejen procento nárůstu příjmů, ale také skok v ceně akcií, k němuž došlo od jejich rekordního úpisu na burze v New Yorku. Získal za ně neuvěřitelných 21,8 miliardy dolarů.

Podle analytiků je koupě akcií Alibaby velmi jistou investicí.

Autor: