Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Béda Trávníček míří na východ. Číňané koupili Mountfield

Ekonomika

  20:39aktualizováno  22:39
PRAHA - Ivan Drbohlav, který před 26 lety založil řetězec hobbymarketů Mountfield, prodal svůj majoritní podíl ve společnosti čínským investorům z firmy Eurasia Development Group. Hodnotu transakce neuvedl, považuje ji ale za úspěšné vyvrcholení dlouholeté práce.

Béda Trávníček, symbol společnosti Mountfield. foto: Repro Mountfield

„Přestože jsme se dohodli, že nebudeme říkat cenu, myslím si, že je to dobré vyvrcholení 26leté práce,“ řekl serveru Novinky.cz Drbohlav. „Jsem s transakcí spokojen, naši akcionáři také. Ta investice bude vhodná pro vývoj naší firmy,“ dodal.

Podnikatel dále uvedl, že o prodeji Mountfieldu začal uvažovat asi před rokem. S Čínou v minulosti už úzce spolupracovali a konkrétní firmu Eurasia Development Group, která má sídlo v Hong Kongu, prý zná.

Podnikatel Ivan Drbohlav.

Podnikatel Ivan Drbohlav.

Drbohlav založil Mountfield v roce 1991, první tuzemskou prodejnu otevřel v březnu téhož roku v Mnichovicích u Prahy. Firma má v Česku 57 prodejen a zaměstnává 1260 lidí. ́Drbohlavovi náleželo 71,5 procenta firmy.

Obrat trhu se zbožím pro dům, bydlení a zahradu činí v Česku zhruba 30 miliard korun ročně. Na tuzemském trhu působí sedm řetězců - OBI, Bauhaus, Baumax (Merkury Market), Globus Baumarkt, Hornbach Baumarkt, Uni Hobby a Mountfield.

Hobbymarkety Hornbach v Česku ve finančním roce 2015/2016 měly zisk 290 milionů korun, tržby dosáhly 5,6 miliardy korun. OBI v roce 2014 vykázalo zisk 101 milionů a tržby pět miliard korun.

Společnost Mountfield

  • Zakladatelem firmy je Ivan Drbohlav (61), který v roce 1991 otevřel se společníky první prodejnu Mountfield ve své garáži v Mnichovicích u Prahy. Drbohlav, který před rokem 1989 pracoval v podniku zahraničního obchodu Motokov a například prodával české traktory ve Velké Británii, dokonale využil své zkušenosti a zaplnil jednu z mnoha mezer na tehdy nově se utvářejícím maloobchodním trhu v Česku. Díky neexistenci specializovaných obchodů pro kutily a zahrádkáře se Mountfield brzy zapsal do širokého povědomí.
  • Firma uspěla také i díky tomu, že předběhla nástup nadnárodních řetězců na český trh a podle tisku i proto, že se pro rozjezd nepotřebovala zadlužit. Drbohlav tak mohl začít do Česka dovážet zahradní techniku bez potřebného kapitálu díky dobrým vztahům s anglickými partnery a vyjednaným dodavatelským úvěrům. A na pozdější masivní nástup zahraničních hobbymarketů firma dokázala reagovat důrazem na osobní poradenství a servis.
  • Za úspěchem Mountfieldu stojí i nápadité reklamní kampaně, společnost patří k největším zadavatelům reklamy v zemi. Zákazníky lákala na kolo štěstí, kde mohli získat slevy, i na různé "dárky" k nákupu či na možnost vyhrát automobil. Značku firma posiluje i angažováním osobností (Jiřina Bohdalová, Danny Trejo, Zdeněk Izer) či za pomoci firemního symbolu - postavičky Bédy Trávníčka.
  • Firma Mountfield se díky růstu stala ze živnosti akciovou společností (do obchodního rejstříku byla zapsána 4. listopadu 1997) a dále rozšiřovala počet poboček i nabízený sortiment. Vedle zahradní techniky a dalších zahrádkářských potřeb se začala věnovat i prodeji jízdních kol (nyní je už nenabízí), bazénů, saun, zahradního nábytku, kotlů i krbových kamen a například i elektroniky.
  • V současnosti má Mountfield v Česku a na Slovensku síť více než 70 prodejen a přibližně stejný počet servisních středisek a bazénových center. Sortiment nabízí také prostřednictvím firemního e-shopu. Kromě toho Mountfield vlastní například výrobce zahradních bazénů Garsys, má majoritní podíl v letecké společnosti F AIR a spoluvlastní extraligový hokejový klub Mountfield HK.
  • Drbohlav (dosud ve firmě držel podíl 71,5 procenta) podle serveru IHNED.cz rezignoval začátkem listopadu na funkci předsedy představenstva a zároveň generálního ředitele firmy. "Novému majiteli akcií jsem slíbil, že po určitou dobu budu jeho zájmy ve firmě zastupovat," uvedl Drbohlav s tím, že v Mountfieldu se nadále bude věnovat obchodu. Jeho dřívější funkce po něm přebrala dosavadní výkonná šéfka společnosti Jana Moravová.
  • Mountfieldu loni klesl zisk meziročně více než pětkrát na 15 milionů korun. Tržby naopak stouply o 16 procent na 4,5 miliardy korun.
Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat