Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Smartwings jsou chráněné před věřiteli na další měsíc. Mateřským ČSA u soudu vyjednávají reorganizaci

Ekonomika

  12:19aktualizováno  13:18
Praha - Soud v pátek vyhověl žádosti společnosti Smartwings o vyhlášení nového ochranného moratoria před věřiteli na další měsíc. Těsně před koncem původního přitom letecká skupina, do níž spadají i České aerolinie (ČSA), oznámila kroky, které mají vést k ozdravení pandemií zasaženého dopravce. V ČSA by mělo dojít k reorganizaci. Zároveň se však o měsíc odsouvají také refundace zákazníkům za zrušené lety z loňska.

Dceřiná společnost Letiště Praha kvůli neuhrazeným fakturám zadržela dvě letadla ATR Českých aerolinií. foto: ČSA

ČSA provoz nezastavují, pouze provádějí záchrannou restrukturalizaci, tvrdí firma

Ač mělo společnosti Smartwings skončit ochranné moratiorium před věřiteli k poslednímu únoru, Městský soud v Praze rozhodl, že žádosti dopravce vyhoví. Nově tak mohou dluhy v celkové výši přes 6,6 miliardy korun počkat až do 26. března. Tuzemská letecká skupina si tak vytváří prostor pro záchranu obou dopravců zasažených koronavirovou krizí. Na rozdíl od předchozího moratoria však k tomuto dopravce dostal souhlas věřitelů. 

Hůře jsou na tom v důsledku krize České aerolinie, které se v současné době nacházejí v platební neschopnosti, v pátek proto podaly u Městského soudu v Praze žádost o povolení reorganizace podle insolvenčního zákona. Přesná podoba firemní reorganizace zatím známa není, její součástí by však mohlo být například propuštění všech zbývajících 430 zaměstnanců. O záměru firmy ve středu informovaly Hospodářské noviny. 

Šéf Smartwings Jiří Šimáně.
Jen v Česku se s prací v letectví musely rozloučit stovky pilotů a letušek.

„ČSA v žádném případě nezastavují provoz, budou i nadále operovat své lety, a to v maximálně úsporném režimu s ohledem na současnou situaci na trhu,“ sdělila pro Lidovky.cz mluvčí letecké skupiny Vladimíra Dufková. Podle informací Lidovky.cz už dříve ČSA částečně zajišťovaly pravidelné linky sesterské Smartwings pomocí vlastních letadel, pilotů a palubního personálu. 

Dvoumiliardová půjčka jen pro Smartwings

A právě mateřská společnost Smartwings nyní pro sebe vede finální jednání o půjčce ve výši dvou miliard korun se státní zárukou u zajišťovny EGAP v rámci programu Covid Plus. Peníze z úvěru by ale podle vedení šly pouze do Smartwings s tím, že přelití do dceřiných ČSA odporuje podmínkám záchranného programu. O ten totiž podle EGAP může žádat pouze jedna firma z koncernu. 

A jak nedávno uvedl spolumajitel Smartwings Jiří Šimáně pro Seznam Zprávy, pro dceřinné ČSA dopravce žádal také o nevratnou státní injekci ve výši 1,1 miliardy korun. Za neuskutečněné lety ale skupina zároveň na začátku února požádala ministerstvo dopravy o zhruba půlmiliardovou kompenzaci v rámci takzvaného sedačkovného. Stát však specifickou pomoc pro leteckého dopravce neplánuje.

Tuzemské Smartwings navíc k pondělí obdržely kompenzace za mzdové náklady ve výši 77 milionů korun v rámci programu Antivirus. Aktivně také jednají s americkým výrobcem letadel Boeing o stamilionovém odškodnění za nucené odstavení sedmi boeingů 737 MAX. 

ČSA za loňský rok evidují ztrátu 1,57 miliardy korun. Ještě v roce 2019 měl přitom podnik čistý zisk 12,5 milionu korun, za loňský rok pak podle Šimáněho zaznamenaly ztrátu asi 1,5 miliardy korun. Jak společnost již dříve upozornila, případný úpadek a insolvenční řízení by postihlo i klienty ČSA, kteří u společnosti nakoupili letenky za asi miliardu korun a dosud je nevyužili.