Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ČT po pětadvaceti letech odvysílá Koncert pro všechny slušný lidi

Média

  7:00
PRAHA - Česká televize odvysílá záznam Koncertu pro všechny slušný lidi z 3. prosince 1989. Na hudební akci tehdy vystoupilo pět stovek účinkujících a v přímém přenosu ji zhlédly miliony televizních diváků. Osmihodinový zrekonstruovaný záznam po pětadvaceti letech odvysílá televize na programu ČT art ve středu 3. prosince od 20:20.

Karel Kryl, Koncert pro všechny slušný lidi. foto: Česká televizeReprofoto

Koncert, který měl být původně benefiční akcí na podporu následků zemětřesení v Kalifornii, získal po listopadových událostech v roce 1989 nový rozměr. „Plánovaný program byl obohacen o vystoupení umělců, které ještě před pár týdny bylo nemyslitelné předložit schvalovacím orgánům. V nové situaci došlo ke změně názvu a Koncert pro všechny slušný lidi se tak stal více symbolem, respektive demonstrací všeobecné podpory předpokládaným změnám, než pouhým uměleckým nebo producentským počinem,“ uvedl jeho spoluorganizátor Lubomír Schmidtmajer.

K TÉMATU:

Doposud televize vysílala z koncertu s více než pěti sty účinkujícími jen krátké vybrané pasáže. K pětadvacátému výročí sametové revoluce se ale rozhodla pro rekonstrukci co nejdelšího záznamu, která si vyžádala technické vyčištění původního materiálu, ale i doplnění některých chybějících pasáží. „Mezery“ vznikly z důvodů tehdejší nutnosti výměny pásů v přenosovém voze po každých 90 minutách a k jejich zaplnění pomohly dochované záložní VHS kazety.

Kryl, Mišík i metalové kapely

Připojeno bylo i vystoupení metalových kapel, které se tehdy do přímého přenosu nevešly. „Vznikl tak nejen unikátní historický dokument, ale i plnohodnotný osmihodinový koncert, který starší generaci připomene ty úžasné momenty tehdejší doby a mladým, možná až překvapivě, nabídne kvalitní hudební produkci,“ uvedl výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl.

K TÉMATU:

Na akci v roce 1989 vystoupili například Karel Kryl, bratři Ebenové, Vladimír Mišík, Jarek Nohavica, Jaroslav Hutka, Jan Spálený, Hudba Praha, Vítkovo kvarteto, Žlutý pes, Tři sestry, Psí vojáci a ve své obnovené koncertní premiéře také Marta Kubišová. Hudební akci tehdy navštívilo na 15 tisíc lidí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!