Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zákaz anonymních akcií? Firmám nevadí, stěhují se do daňových rájů

Ekonomika

  10:20aktualizováno  10:47
PRAHA - Počet českých firem, jejichž vlastník má adresu v daňovém ráji, roste. Jen letos v 1. pololetí změnilo daňové místo dalších 89 společností, celkem jich je už 13.189. Největší zájem je aktuálně o destinace, jež podnikatelům garantují vysoký stupeň anonymity. Patří mezi ně například Seychely, Marshallovy ostrovy nebo Panama. Uvedla to poradenská společnost Bisnode.

Daňový ráj foto: Shutterstock

Majitelé z daňových rájů kontrolovali ke konci června 3,3 procenta českých společností. Do jejich základního kapitálu investovali 411,1 miliard korun, což je 16 procent celkového základního kapitálu českých firem. Vlastníka v daňovém ráji mají nejčastěji společnosti podnikající v oblasti nemovitostí nebo obchodu.

"Pokračující trend využívání zahraničních společností v rámci podnikatelských aktivit není překvapením, a to mimo jiné z důvodu zákazu anonymních akcií v Česku," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

ČTĚTE TAKÉ

Akciové společnosti nemohou od začátku roku vydávat listinné akcie na majitele, tzv. anonymní akcie. Do konce června měli akcionáři uvést své vlastnické vztahy do souladu se zákonem. Firmy musí své anonymní akcie zaknihovat u Centrálního depozitáře, fyzicky uschovat u banky nebo transformovat na listinné akcie na jméno. Ke konci června ale v mělo v Česku anonymní akcie stále 11.254 firem, což je asi 44 procent akciových společností.

Nejvíce nových firem, konkrétně 67, se v prvních šesti měsících roku registrovalo na Seychelách. Na Kypru se zapsalo 53 společností, na Marshallových ostrovech 28, v Panamě 17 a v Belize 11. Naopak 94 firem odešlo z Holandska, přesto jich tam stále zůstává 4274, tedy téměř třetina.

Statistiky Bisnode však představují jen špičku ledovce. Skutečný počet společností a podnikatelů využívající daňové ráje je několikanásobně vyšší, upozornila již dříve Štěpánová. Bisnode totiž sleduje jen přímou vazbu mezi českou a zahraniční společností. Pokud tedy podnikatel při vytváření zahraničních struktur jako mezičlánek použije ještě další společnost, například v oblíbeném Londýně, ve statistikách se neobjeví.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Obezita je onemocnění: Proč dieta nestačí?
Obezita je onemocnění: Proč dieta nestačí?

Obezita je onemocnění, se kterým si moderní medicína umí dobře poradit. Prvním krokem na cestě ke zdravějšímu organismu by proto měla být návštěva...

Mohlo by vás zajímat