Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Digitální gigant končí s bitcoinem, jehož kurz raketově stoupá. Podle Steamu je nepraktický a hrozí mu kolaps

Ekonomika

  16:55
Bellevue/Praha - Největší internetový obchod s digitálními kopiemi počítačových her Steam přestal přijímat platby za pomoci bitcoinu. Odvolal se přitom na nestálost této virtuální měny a také vysoké poplatky. Navzdory tomu, že bitcoin boří jeden rekord za druhým, se tak paradoxně jeho monumentální úspěch začíná obracet proti němu. Za svou sílu platí vysokou cenu a v momentě, kdy se konečně dostává do obecného povědomí, je tak ohrožena jeho funkce coby platidla.

Největší digitální prodejce her Steam. foto: Steam

Příklad Steamu by mohli následovat i další prodejci. Samotná skutečnost, že tento gigant, který si zakládá na moderních technologiích, ztrácí v bitcoin důvěru, může znervóznět další společnosti. Firma Valve Corporation, která Steam vlastní, své rozhodnutí odůvodnila v prohlášení. „V několika posledních měsících jsme sledovali vzrůstající proměnlivost hodnoty bitcoinu a značný nárůst poplatků za zpracování transakcí,” vysvětlil tým Steamu.

Poplatky jsou draží než některé hry

Bitcoin

Kde se vzal

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako první decentralizovaná digitální měna, na kterou nemá vliv žádná vláda ani centrální banka. Jde o alternativu ke klasickým platidlům. Její autor je dodnes neznámý. Vystupuje pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Mohlo by jít ale i o skupinu lidí. V minulosti se spekulovalo opakovaně o identitě geniálního vynálezce. Naposledy za něj byl označen třeba šéf firem Tesla a SpaceX Elon Musk. Ten to však popřel.

Kupříkladu poplatky za transakce, které musí zaplatit zákazník, letos prudce stouply až na téměř 20 dolarů za jednu operaci ve srovnání s 20 centy, které musel uhradit kupující v době, kdy Steam začal bitcoin podporovat. „Valve naneštěstí nemá vliv na výši poplatků. Ty ale vedou k nesmyslně vysokým nákladům na pořízení her, když platíte bitcoinem,” vzkázala firma prostřednictvím softwarového inženýra Kurtise Chinna.

Jinými slovy, placení tímto způsobem ztrácí smysl, protože cena zboží je jen kvůli zvolené metodě vyšší než u ostatních standardů. Obchodníkům pak přidělávají vrásky i skokové růsty a propady bitcoinu. Jeho hodnota byla tradičně nestálá, ale v posledních měsících se míra této proměnlivosti stala podle Valve extrémní. Během pár dní se jeho hodnota změnila až o téměř 30 procent.

Poplatky, poplatky a zase poplatky

V praxi pak zákazník zaplatí určité množství bitcoinů za hru samotnou a další pak uhradí na poplatcích za provedenou transakci. Nicméně hodnota bitcoinu se mění tak rychle, že jeho množství potřebné pro dokončení operace se může změnit v průběhu této akce. Snaha o vrácení financí, nebo doplacení operace ale vede jen k dalšímu poplatku. Protože jsou poplatky takto extrémní, podle Valve není už reálně možné peníze vracet, jak je normálně běžné ani požádat zákazníka, aby chybějící částku doplatil. Nehledě na skutečnost, že i tato operace může znovu vyústit ve stejný výsledek, protože hodnota bitcoinu se může opět změnit dle Valve v průběhu zpracování dodatečné platby. Je to začarovaný kruh.

„V tuto chvíli se stala podpora bitcoinu jako platební metody neudržitelnou,” vzkázal Steam svým zákazníkům s tím, že toto stanovisko může v budoucnu přehodnotit, pokud to bude dávat smysl. Steam používají desítky milionů hráčů. A i když se může zdát, že jde o atypického obchodníka, je jednou z nejúspěšnějších digitálních služeb na internetu. Jím popsané problémy se týkají všech zákazníků i e-shopů a jsou univerzální.

Kouzelná fazole, která roste až do nebe

Vedle uvedených důvodů se ale zjevně provozovatel obchodu obává stále více i toho, že bublina bitcoinu velmi brzy splaskne a dosud rostoucí hodnota se může během okamžiku závratně propadnout. To ostatně prorokují i mnozí analytici. Investiční bankéř a miliardář Michael Novogratz prohlásil, že bitcoin může být největší bublinou našeho věku. V tuto chvíli se navíc podle mnoha expertů zdá, že kryptoměnu tlačí absurdně vzhůru především zájem médií a lidí a růst není ničím reálně podložen.

Podle skeptiků jde o učebnicový příklad spekulativní bubliny, která se nezakládá na reálné hodnotě ani výkonu. Šéf americké investiční banky JPMorgan Chase & Co. Jamie Dimon dokonce bitcoin označil za podvod. Většina lidí podle agentury Reuters nenakupuje bitcoiny jako platidlo, ale věří, že jde o investici, která se jim pohádkově zúročí. Opatrnost radí i expert na kryptoměny Garrick Hileman z Cambridgeské univerzity. „To, co se nyní děje, nemá nic společného s funkčností bitcoinu jakožto měny,” prohlásil.

Spíše investice než měna

Jen za poslední týden vzrostla cena za jeden bitcoin z 9500 dolarů až na 16 tisíc dolarů. Tuto hranici pokořil ve čtvrtek. Podle agentury Bloomberg se hodnota digitální měny od začátku měsíce zvýšila o polovinu. Ještě začátkem roku se přitom bitcoin prodával za tisíc dolarů. Od té doby boří jeden rekord za druhým, ale potýká se i s častým nenadálými výraznými propady.

Z bitcoinu se tak stala spíše investiční komodita než každodenní platidlo. Pokud má být znovu využíván k běžným úhradám, musí mít stabilní kurz a nízké transakční poplatky, které nyní nemohou konkurovat nákladům za použití platební karty.

Alza zůstává bitcoinu věrná

Jako platidlo tuto kryptoměnu začal Steam akceptovat na jaře loňského roku. Za tím účelem se spojil se společností Bitpay, která platby zprostředkovávala. Vzhledem k tomu, že Steam prodává hry zákazníkům z celého světa, bitcoin měl usnadnit placení bez nutnosti použít platební kartu. Tehdy přitom ještě stál asi 450 dolarů.

Platit bitcoiny je zatím dál možné v českém e-shopu Alza.cz, který začal kryptoměnu podporovat letos na jaře. I ten využívá prostředníka, konkrétně společnost BitcoinPay. Ta místo e-shopu přijímá bitcoiny a vyplácí Alzu v korunách. „Zákazníkům přinášíme co nejširší možnost plateb, výběr z možností je na nich. Alza.cz s bitcoinem nepřijde do styku, účtuje v korunách,“ uvedla mluvčí obchodu Patricie Šedivá.

Autor: