Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do LN přichází přední český komentátor a analytik Jan Macháček

Média

  11:35
Uznávaný ekonomický komentátor Jan Macháček, který doposud psal do Hospodářských novin a do týdeníku Respekt každodenní komentáře na aktuální politicko-ekonomické otázky, posiluje od února redakci Lidových novin. Jan Macháček se v osmdesátých letech angažoval v československém disentu a od března 1990 pracoval v týdeníku Respekt. Za svou novinářskou praxi získal několik ocenění, v roce 2010 například Cenu Ferdinanda Peroutky.

Jan Macháček posiluje redakci Lidových novin. foto: Richard Cortés

“Velmi si vážíme toho, že k nám přichází taková mimořádná novinářská osobnost. Multimediální dům MAFRA je výrazným hráčem na trhu a je otevřen významným osobnostem,“ říká předseda představenstva mediální skupiny MAFRA Štěpán Košík.

Jan Macháček přednáší žurnalistiku na New York University v Praze a svými články přispívá do mezinárodního čtvrtletníku Aspen Review. Pravidelně také přednáší na univerzitách v USA - Middlebury College nebo Columbia University, ve Francii - letní škola v Cluny, na konferencích nadace Forum 2000 nebo na Ekonomickém fóru v Krynici. Přednáší také aktuální otázky evropské integrace na Univerzitě Palackého v Olomouci a vystupuje též jako komentátor v České televizi a Českém rozhlase.

V osmdesátých letech se jako signatář Charty 77 se aktivně zapojil do československého disentu a jako člen hudební skupiny The Plastic
People of the Universe působil na undergroundové hudební scéně a nahrál s ní dvě studiová alba. Od roku 1985 je kytaristou skupiny
Garáž, dnes Garage. Novinář a hudebník Jan Macháček je také členem správní rady Knihovny Václava Havla. Tři roky byl jejím předsedou a značnou měrou se podílel na jejím rozvoji.

„S Honzou Macháčkem se známe přes 25 let, pracovali jsme spolu a vím, že je pro Lidové noviny obrovskou posilou. Svou erudicí a zkušeností přispěje k etablování Lidových novin jako prestižního titulu pro politiku, ekonomiku a kulturu,“ říká šéfredaktor LN István Léko.

Jan Macháček posiluje redakci Lidových novin.
Jan Macháček posiluje redakci Lidových novin.
Jan Macháček posiluje redakci Lidových novin.
Jan Macháček posiluje redakci Lidových novin.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...