Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Do pump dá MOL miliardy. Maďarský koncern zahájil nákladnou modernizaci

Čerpací stanice MOL foto: Shutterstock

PRAHA - Tempem zhruba sto čerpacích stanic za rok modernizuje maďarská společnost MOL v České republice své benzinky se značkou MOL a Pap Oil. Letos na to vydá miliardu korun, do konce roku 2019 vyšplhá investice k sumě 100 milionů dolarů, tedy přes 2,5 miliardy korun.
  6:00

Celkem v Česku provozují Maďaři aktuálně 306 stanic a jsou za lídrem trhu Benzinou s 375 stanicemi na druhém místě. Rivalita dvou největších prodejců pohonných hmot může být řidičům jen ku prospěchu. Masivní investice do vylepšení své sítě už oznámil i Unipetrol, kterému patří tradiční česká značka Benzina.

Od Slovnaftu po Agip

Mol je přitom u nás na maloobchodním trhu nováčkem. Původně vlastnil jen dvě desítky pump značky Slovnaft, ale postupně přikoupil desítky stanic Pap Oil, Lukoil a nově pak Agip, které daly od loňska po přestavbě základ v Česku do té doby neznámým zeleným pumpám MOL. Právě ty se mají stát u nás výkladní skříní celého koncernu.

„V těchto dnech dobíhá projekt rebrandingu všech čerpacích stanic, které máme na českém trhu. Celá síť těch původně čtyř značek byla nyní konsolidována na dvě, na MOL a Pap Oil. A to, do čeho nyní velmi investujeme a od čeho hodně očekáváme, je rekonstrukce vnitřních shopů, obchodů,“ uvedl pro LN generální ředitel společnosti MOL v Česku Richard Austen.

ČEZ: Spolupráce se skupinou MOL může vydělat až pět miliard korun

Podle lidí z branže mají podobné investice na silně konkurenčním trhu u nás jediný cíl – přitáhnout co nejvíc řidičů i na služby, které nesouvisí s tankováním.

„Česko má jeden z nejvíc konkurenčních trhů v Evropě, co se týče počtu pump. Z toho logicky profituje především zákazník“, říká šéf Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček.

„Malé sítě lákají nižší cenou, velcí, což je teď vidět nejvíc na značkách Benzina, MOL, Shell nebo OMV, se zas předhánějí v nabídce služeb, které s palivem vůbec nesouvisí, ale mají přinutit řidiče, aby se na pumpě zdrželi co nejdéle,“ uvedl Indráček.

Pumpy největších petrolejářských firem stále častěji nabízejí kromě nejrůznějších pohonných hmot nebo myček aut další servis ve stylu označovaném jako convenience store, tedy jakýchsi večerek nebo prodejen smíšeného zboží – od cukrovinek, potravin přes drogerii až po základní vybavení automobilů.

Výjimkou už není ani nabídka volně prodejných léků nebo špičkové kávy z těch nejdražších presovačů, případně možnost vyzvedávání balíků z internetových obchodů. Shell nedávno zavedl jako první v Česku možnost bezdotykově platit mobilem, aniž by řidič musel vystoupit z vozu. Tuhle novinku v brzké době chystá podle informací LN i Benzina.

MOL přebarvuje Česko. ‚Zmizel‘ Lukoil i skoro všechny pumpy Agip

MOL zase zvažuje, že na části svých pump zpřístupní poštovní služby některého z nezávislých poskytovatelů. Chystá se ale blíže neurčenou část financí vynaložit i na zlepšení obsluhy, případně i výměnu provozovatelů části svých benzinek.

„Chceme zkrátka investovat hodně peněz nejen do toho „železa“ nebo hardwaru, ale chystáme letos i velký program, který bude pokračovat i v příštím roce, zaměřený na školení provozovatelů a obsluhy našich čerpacích stanic,“ uvedl Austen.

Maďaři v současné době ještě přebarvují několik žlutých stanic Slovnaft na zelený MOL, v Česku zůstane kvůli udržení registrované značky jediná pumpa s barvě Slovnaftu. Modré pumpy Pap Oil tvoří třetinu z celé sítě 306 benzinek.

Inovace v Benzině

Cestou dvou značek šla u nás původně také Benzina, která ty modernější a také dražší označila při rozsáhlé investici za 1,3 miliardy korun mezi lety 2005 až 2007 přívlastkem „Plus“. Začátkem letošního března oznámil Unipetrol projekt zásadní obměny této největší pumpařské sítě u nás.

Z trhu zmizí dosavadní podoby značky jako je Benzina Plus i sedm čerpaček, které u nás dosud testoval vlastník Unipetrolu polský koncern PKN Orlen pod svými značkami Star a Orlen.

Benzina zavádí nová aditivovaná paliva, nový gastronomický koncept na pumpách, inovovala své logo. „Síť je dosud poněkud rozdrobená, naším cílem je ji unifikovat,“ oznámil Marek Zouvala, vedoucí odštěpného závodu Benzina ze skupiny Unipetrol.

Čerpací stanice v České republice.

Autor: