Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Doosan investuje v Česku další tři miliardy, chce vyrobit turbínu pro Dukovany

Tisková konference Doosan Škoda Power. Zleva Jaekap Kim – viceprezident Power Service Business Group pro prodej, Jongdoo Kim – ředitel Nuclear Business Group, Seungwoo Sohn – generální ředitel Power Service Business Group, Daniel Procházka – výkonný ředitel Doosan Škoda Power a Youngki Lim – generální ředitel Doosan Škoda Power. (13. května 2024) foto:  Petr Topič, MAFRA

Jihokorejská společnost Doosan Enerbility přesouvá do Plzně klíčová know-how v oblasti výroby vzduchem chlazených generátorů s výkonem do 300 MW. Investice by měla v první fázi dosáhnout výše tří miliard českých korun.
  15:10

Ve své dceřiné firmě Doosan Škoda Power hodlá jihokorejský holding zahájit také vývoj a výrobu technologií plynových a vodíkových turbín. Nejnovější investiční rozhodnutí týkající se České republiky oznámil Seungwoo Sohn, výkonný ředitel Doosan Enerbility v rámci konferenci Doosan Partnership Day, která se konala v pondělí v Praze.

„Rozhodli jsme se přenést do České republiky technologii pro výrobu vzduchem chlazených generátorů parních turbín pro dodávky do elektráren i malých modulárních reaktorů tak, aby se český průmysl významně podílel na projektech skupiny Doosan na světových trzích, upřesnil Seungwoo Sohn. Potvrdil, že firma plánuje v Plzni vybudovat centrum vodíkových spalovacích turbín v Evropě.

Daniel Procházka, provozní ředitel Doosan Škoda Power, dceřiné společnosti Doosan Enerbility zopakoval připravenost firmy podílet se na dostavbě nových jaderných zdrojů v České republice. Jihokorejská firma KHNP, jeden z účastníků tendru na stavbu nových jaderných bloků opakovaně uvedla, že v případě vítězství v tendru, kterého se účastní společně s francouzskou státní společností EDF, by využila právě turbínu vyrobenou v Česku.

„Jsme připraveni dodat nejmodernější generaci parní turbíny v požadovaném výkonu. Více než dvacet let právě námi vyrobená turbína zajišťuje bezpečný chod Jaderné elektrárny Temelín. V České republice máme tudíž tu nejlepší referenci,“ řekl Procházka. Zdůraznil, že technologie je odzkoušená, jednoduše dopravitelná, a navíc jsme schopni zajistit okamžitý servis přímo z České republiky.

Jihokorejský koncern Doosan nově podepsal v Praze také dohody o spolupráci s českými společnostmi VES (Vítkovice energetické strojírenství) a Hutní montáže ze skupiny Witkowitz, ZAT, Škoda JS a MICO týkající se výroby výměníků tepla nebo pomocných zařízení pro jaderné elektrárny.

Jaderná energie by podle současných plánů vlády měla být spolu s obnovitelnými zdroji hlavním zdrojem tuzemského energetického mixu. Stát proto připravuje stavbu nových reaktorů i malých modulárních bloků.

V současnosti běží tendr na stavbu nových jaderných bloků. Polostátní společnost ČEZ, která má tendr na starosti, koncem dubna obdržela nabídky na stavbu až čtyř reaktorů od francouzské firmy EDF a korejské KHNP. ČEZ momentálně jednotlivé nabídky analyzuje a během června je předá vládě. Ta následně během léta vybere vítěze. Zároveň by měla rozhodnout o počtu bloků, které by se měly v budoucnu v ČR stavět. Se spuštěním prvního z nich nyní stát počítá v Dukovanech v roce 2036.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!