Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Dotované jídlo dostávají jen tři Češi z deseti. Proč mají ostatní smůlu?

Ekonomika

  11:07
PRAHA - Sedm z deseti lidí v Česku nedostává žádný příspěvek na jídlo. Vyplývá to z údajů Asociace provozovatelů poukázkových systémů Apropos. Podle ministerstva financí je daňová podpora stravenek diskriminační. Firmy však závodní stravování rušit nechtějí.
Stravenky - ilustrační foto.

Stravenky - ilustrační foto. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Tři z deseti Čechů dostávají stravenky nebo obědvají v závodní jídelně. Na obě možnosti přispívá zaměstnavatel a stát mu umožňuje, aby si příspěvek zahrnul do nákladů. Tím si zaměstnavatel snižuje daň z příjmu.

Ministr financí Miroslav Kalousek považuje podporu části zaměstnanců za diskriminaci ostatních lidí a prosazuje, aby příspěvky na stravování nešlo do nákladů zahrnout. Zaměstnavatel může dál svým zaměstnancům přispívat, zaplatí to ale ze svého čistého zisku.

grafika stravenky

Tento záměr, obsažený v návrhu reformy daní a odvodů, vzbudil odpor asociace Apropos. Podle jejího šéfa Miroslava Sedláka firmy přestanou jídlo dotovat, restaurace a poskytovatelé stravenek zkrachují a lidé začnou jíst nezdravě.

Otázka LN:

Jaký dopad bude mít navrhované omezení zaměstnaneckých benefitů podle plánu ministrstva financí? Je to důvod ke generální stávce, jak hrozí odbory, nebo se tím zvýší spravedlnost systému?

Ekonomický expert ODS Martin Kocourek
Martin Kocourek

ministr průmyslu a obchodu

Cílem vlády je zpřehledňovat české podnikatelské prostředí a daňový systém. Dnešní roztříštěné výhody pro některé zaměstnance chceme nahradit univerzálním paušálem, který bude spravedlivý ke všem. Určitě to není důvod ke generální stávce, protože nepochybuji o tom, že i odbory chtějí pro své členy jednoduchý a přehledný systém.

"Zrušení daňové uznatelnosti nákladů na stravenky a závodní stravování postihne osmdesát procent pracující populace. Podle našich průzkumů by dvě třetiny zaměstnavatelů podporu zrušily nebo omezily. Po zrušení stravenek by 70 procent zaměstnanců omezilo obědy v restauracích a 50 procent lidí by omezilo svou útratu," řekl Sedlák.

Připustil, že po zrušení stravenek by lidé jíst nepřestali. Podle něho by ale jedli nezdravě. "Místo teplého oběda v restauraci by si nosili svačiny a po několika letech by se zhoršilo jejich zdraví," dodal.

Podle Hany Sadílkové, specialistky na výživu, zdraví neovlivňuje teplota jídla, ale jeho složení. "Podle mých zkušeností je problém najít v restauracích zdravé jídlo, všude mají převahu smažené, tučné pokrmy. Syrová zelenina, syrové ovoce či jídla z biosurovin jsou k dostání málokde. A pokud jsou, do oběda v ceně stravenky se nevejdou," řekla.

Největší strojírenský podnik v zemi, společnost Škoda Auto, o zrušení podpory stravování ve svých závodních jídelnách neuvažuje. "Podpora závodního stravování patří mezi významné benefity našich pětadvaceti tisíc zaměstnanců a v žádném případě ji omezovat nebudeme," řekl LN mluvčí automobilky Rudolf Dreithaler.

Otázka LN

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil.
Jaroslav Zavadil
předseda ČMKOS

Pan ministr Kalousek vylévá s vaničkou dítě. Jako obvykle zde hledá křivdy pro některé a zvýhodnění pro jiné či daňovou spravedlnost obecně a "trestá" zneužívání systémů marginálními případy jednotlivců. Podobná účelová tvrzení, která nemají oporu v obecně zcela převažujících pozitivních praktických zkušenostech, se snaží zastřít hlavní cíl, přihrat rozhodující peníze finančním skupinám, které své zisky odvádějí do zahraničí, žádnou DPH neplatí a Českou republiku a její zaměstnance vnímají jen jako levný trh s pracovní silou. 

Stravenky, které pan Kalousek ruší, motivují zaměstnance i zaměstnavatele ke zdravějším formám stravování, než jaké představují kastrůllky přinesené z dopmova, k nimž se budeme vracet, současně měly (spolu s jinými benefity) i řadu "synergických" efektů, včetně podpory malého a středního podnikání apod. O otázku spravedlnosti přitom vůbec nejde,

Ani menší firmy s rušením závodního stravování nepočítají. "Stravenky nemáme, jídlo pro našich padesát zaměstnanců dovážíme od externího dodavatele, lidem přispíváme 55 procenty ceny. Bylo by lepší, kdybychom to mohli zanést do nákladů, ale i když to nebude možné, podporu možná snížíme, ale nezrušíme. Po zrušení státní podpory se pak pozná, která firma si zaměstnanců váží a skutečně jim chce poskytovat benefity," řekl Josef Bárta, jednatel firmy Tvarmetal, která ve Vysokém Mýtě vyrábí ohýbané trubky. Loni její tržby dosáhly 50 milionů korun.

Svou závodní jídelnu nebude rušit ani slévárna Beneš & Lát, zaměstnávající 310 lidí. "Příspěvek na stravování zachováme v plné výši, je to standardní benefit," řekl ředitel firmy Lumír Al Dabagh.

Zrušení daňových výjimek u benefitů má podle Kalouska vytvořit stejné podmínky pro všechny. "Debata by se neměla smrsknout na to, jestli jsou stravenky výhodné nebo ne. Strategie by měla znít, zrušíme všechny výjimky hlava nehlava, které nemají v daňovém zákoně co dělat. Bez diskuse," uvedl Aleš Michl, analytik Raiffeisen Bank.

Autoři: ,