Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pochybnosti verdikt nezměnily. ČEZ prodá bulharská aktiva málo známé firmě Inercom

Ekonomika

  14:15aktualizováno  18:02
PRAHA - Energetická skupina ČEZ se stahuje z Bulharska, orgány firmy ve čtvrtek schválily prodej tamních aktiv společnosti Inercom Bulgaria. Smlouva bude podepsána v nejbližších dnech. Informovala o tom mluvčí ČEZ Alice Horáková. Nabídka společnosti Inercom je podle ní výrazně nad tržní hodnotou prodávaných aktiv stanovenou nezávislým oceněním.

Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku. foto: Robert Petr, Lidové noviny

ČEZ uvedl, že výsledná cena překračuje hodnotu vstupní investice v eurech. Dvoutřetinový podíl ve třech bulharských rozvodných společnostech koupil ČEZ v roce 2004 za 281,5 milionu eur (v přepočtu podle aktuálního kurzu 7,12 miliardy Kč). Tuzemská média dříve spekulovala, že transakce může ČEZ vynést osm až devět miliard korun.

ČEZ v Bulharsku

Bulharský ekonomický týdeník Kapital s odkazem na své zdroje napsal, že cena obchodu je zhruba 320 milionů eur (8,1 miliardy korun), upozornil server E15.cz. Z toho 180 milionů eur si má Inercom podle Kapitalu půjčit od dvou nejmenovaných společností. Inercom podle serveru u místních médií vzbuzuje otazníky. „Je to malá lokální společnost, která provozuje tři solární parky,“ řekl E15 redaktor týdeníku Kapital Nikolaj Stojanov.

Transakci na začátku týdne ostře napadl jeden z nejbohatších Čechů Jaromír Tesař, jehož společnost Energo-Pro neúspěšně usilovala o koupi bulharských firem ČEZ.

Tesař zpochybňuje průběh výběrového řízení. „Za více než 20 let, co jsem se pohyboval byznysově převážně v zemích východní Evropy, jsem se ani tam s ničím podobným nesetkal,“ řekl Tesař LN. Podnikatel vedení české energetické jedničky a její dozorčí radě v pondělí odeslal ostrý dopis, ve kterém napadl transparentnost výběru kupce. VÍCE ČTĚTE ZDE.

Jak LN informovaly již dříve, Inercom je v Bulharsku málo známý a tamní média pochybují o jeho zkušenostech a finančním zázemí. Podle bulharského ekonomického týdeníku Kapital provozuje několik malých solárních elektráren, zabývá se sanací panelových domů a v roce 2016 skončil ve ztrátě. Najít detailnější informace o skupině Inercom není jednoduché. Většina jejích firem sídlí na stejné adrese v bytě v rezidenčním projektu na kraji bulharského hlavního města Sofie.

Bulharský neklid kolem energetického gigantu ČEZ

ČEZ plánoval z Bulharska odejít kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady, a protože se chce soustředit na Česko a střední Evropu a na obnovitelné zdroje energie v zemích jako jsou Německo a Francie. Předloni ČEZ zahájil mezinárodní arbitráž proti bulharské vládě. Horáková ve čtvrtek uvedla, že arbitráž není prodejem dotčena a bude ze strany ČEZ dál vedena.

ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost tam obsluhuje přibližně tři miliony zákazníků, zejména v západní části země. Balík prodávaných společností čítá podle Horákové sedm firem: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Orešec a Bara Group. Nejvýznamnější z nich je distribuční CEZ Razpredelenie. „Vypořádání transakce ještě podléhá souhlasu bulharského antimonopolního úřadu,“ dodala mluvčí.

Na průběh prodeje si u představenstva a dozorčí rady ČEZ tento týden dopisem stěžoval jeden z neúspěšných zájemců, energetická skupina Energo-Pro se sídlem v Praze. Odkazuje se přitom na analýzu od poradenské společnosti BDO Advisory.

Předseda představenstva Energo-Pro Jaromír Tesař v dopise, který má ČTK k dispozici, mimo jiné uvádí, že organizace prodeje neodpovídala velikosti transakce a významu aktiv. „Nedostatečná příprava procesu prodeje vedla k časovým posunům a celkovému rozložení procesu oproti původnímu plánu jeho průběhu, a to jak z hlediska časového, tak z hlediska účelu jednotlivých fází,“ uvedl v dopise Tesař. „Celkově tak proces musel být pro uchazeče z hlediska organizace nepřehledný, což mohlo snižovat jejich ochotu se na něm dále podílet a tím i pravděpodobnost získání nejlepší možné nabídky,“ dodal.

Už na konci loňského roku ČEZ prodal odděleně uhelnou elektrárnu Varna poblíž černomořského pobřeží bulharské firmě SIGDA ODD. Elektrárna s instalovaným výkonem 1260 megawattů je od začátku roku 2015 dočasně odstavena. ČEZ provoz elektrárny zastavil kvůli tomu, že Bulharsko nezískalo od Evropské unie povolení ani pro krátkodobý provoz elektrárny.

Výběr informací o aktivitách společnosti ČEZ v Bulharsku

 • Majetek největší české energetické firmy ČEZ v Bulharsku zahrnuje mimo jiné distributora elektřiny či výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Již loni firma našla kupce pro černouhelnou elektrárnu Varna. ČEZ v Bulharsku obsluhuje přibližně tři miliony zákazníků.
 • Firma ČEZ na zdejší trh vstoupila v roce 2004, kdy tři bulharské distribuční firmy koupila za 281,5 milionu eur. Podle internetových stránek společnosti disponuje skupina ČEZ v Bulharsku instalovaným výkonem 6,7 MW.
 • Českou společnost ale v Bulharsku dlouhodobě sužují problémy. ČEZ se ze země rozhodl odejít kvůli přetrvávajícím sporům s místními úřady, které se táhnou od února 2013. Firma dostala například pokuty za zneužívání dominantního postavení. Zatím poslední pokuta byla ČEZ vyměřena loni v prosinci, a to ve výši 2,19 milionu leva (přes 28 milionů Kč). Firma tehdy oznámila, že se odvolá.
 • V roce 2016 zahájil ČEZ proti bulharské vládě mezinárodní arbitráž. Důvodem byla řada zásahů bulharských institucí poškozujících podnikání ČEZ a také dlouhodobě se nezlepšující kritická situace na tamním energetickém trhu. Výše nároku ČEZ se pohybuje v řádu stovek milionů eur.
 • Prodej bulharských aktiv vyplývá ze změny strategie, společnost se chce více soustředit na ČR a střední Evropu a obnovitelné zdroje energie v oblastech jako Německo a Francie.
 • Loni v říjnu ČEZ oznámil, že prodá černouhelnou elektrárnu Varna bulharské společnosti SIGDA OOD. Elektrárna s instalovaným výkonem 1260 megawattů je od začátku roku 2015 dočasně odstavena. Bulharský antimonopolní úřad prodej schválil v prosinci.
 • Do balíku nyní prodávaných firem ČEZ patří: CEZ Bulgaria (od roku 2005 zastupuje Skupinu ČEZ na bulharském trhu a koordinuje činnosti firem), CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria (od roku 2015 poskytuje informační a telekomunikační služby), Free Energy Project Orešec a Bara Group.
 • Nejvýznamnější z nich je distribuční CEZ Razpredelenie Bulgaria, která působí v západní části země. Firma podle výroční zprávy ČEZ v roce 2016 vykázala čistý zisk 343 milionů korun, provozní výnosy společnosti pak činily 5,6 miliardy korun. Prodej elektřiny zajišťují CEZ Trade Bulgaria a CEZ Elektro Bulgaria (2006).
 • Pěti megawatty disponuje fotovoltaická elektrárna Orešec, která byla postavena na deseti hektarech na místě opuštěné továrny. V říjnu 2015 dokončil ČEZ výstavbu elektrárny Bara, kogenerační jednotky na zplyňování biomasy o výkonu 1,7 megawattu.
 • Majoritním akcionářem společnosti ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.
 • Své aktivní firmy má ČEZ kromě Bulharska v Německu, Rumunsku, Polsku, Turecku a na Slovensku.
Autoři: ,