Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Dráhy představily nový interiér vagonů

Ekonomika

  14:51
PRAHA - Dráhy dnes představily nový vzhled interiéru vagonů první třídy. Rekonstrukcí vnitřku prošel klasický rychlíkový vagon. Prototyp by mělo do konce pololetí následovat dalších deset vozů. Vylepšená první třída bude jezdit například na rychlících z Prahy do Chebu či Českých Budějovic.

České dráhy představily nový vzhled interiéru vagonů první třídy. Rekonstrukcí vnitřku prošel klasický rychlíkový vagon, prototyp by mělo do konce pololetí následovat dalších deset vozů. foto: ČTK

"Zjišťujeme, že dneska vozy první třídy jsou na některých soupravách vlaků horší než vozy druhé třídy," zdůvodnil rekonstrukci Miloslav Kothera z odboru kolejových vozidel.

Jedničky se budou přestavovat v rámci cyklu pravidelné údržby. Přeměna jednoho vagonu stojí půl milionu korun. Další rekonstrukce prý budou záviset na množství volných peněz.

České dráhy představily nový vzhled interiéru vagonů první třídy. Rekonstrukcí vnitřku prošel klasický rychlíkový vagon, prototyp by mělo do konce pololetí následovat dalších deset vozů. Dělníci obnovili elektroinstalaci, povrchy stěn, polstrování sedaček, těsnění oken nebo osadili nové toalety.

Vagony jsou vyvedeny převážně v béžové barvě v kombinaci s modrými prvky.

Zachovány zůstaly detaily jako držáky zavazadel, kličky topení, stolečky nebo lampičky, dostaly však nový lesk.

"Ten vagon má nějakou historii, takže by nebylo dobré tu historii lámat a dělat z toho pendolino," uvedl Josef Nový, jednatel firmy Janoza CZ, která vůz rekonstruovala. Obnova trvá sedmi lidem zhruba deset dní. Nový vzhled souvisí s novým barevným vyvedením vlaků ČD, které společnost poprvé představila počátkem prosince.

Zastaralý vozový park patří k největším problémům Českých drah. Letos na koleje vyjedou nové vozy a soupravy za rekordní 4,5 miliardy korun.

Za první čtvrtletí se na českých kolejích objevily vlaky za miliardu. Jde především o lokálky Regionova a pantografy CityElefant. Dráhy také hodlají koupit sto starších osobních vagonů ze zahraničí. Vypsání tendru se však neustále oddaluje.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!