Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Datové centrum čeká na pravidla, pak se rozběhne sdílení elektřiny v Česku

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Elektroenergetické datové centrum (EDC) předložilo s předstihem Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) do připomínkového řízení svůj řád. Schválení je podmínkou pro spuštění sdílení elektřiny v Česku. S jeho zahájením se počítá od letošního srpna.
  15:11

Na vypracování řádu mělo EDC podle zákona devět měsíců, celý proces se mu však podařilo urychlit. Nyní je na Energetickém regulačním úřadu, aby k dokumentu poskytl stanovisko v návaznosti na návrh novely vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou.

„Cílem navrhované úpravy je upřesnit a rozvinout pravidla pro fungování trhu s elektřinou právě s ohledem na její sdílení,“ uvedl Petr Kusý, předseda představenstva EDC. Dodal, že bez schváleného řádu by nebyla jasná pravidla pro vypořádání účastníků sdílení, což se týká například rozúčtování sdílené elektřiny mezi energetickými komunitami a aktivními zákazníky. „To by vedlo k právním nejasnostem a možným komplikacím při samotné realizaci sdílení,“ řekl.

Mezi hlavní body řádu patří technické specifikace přístupu do systému EDC a proces registrací pro sdílení elektřiny. Obsahuje také informace o poskytování dat a informací s relevantními účastníky trhu. Rovněž popisuje systém reklamací a dalších požadavků.

Energetický regulační úřad k řádu EDC zahájil veřejný konzultační proces. Připomínky lze zasílat do 25. června. Ty bude následně nutné vypořádat a zapracovat do řádu případné změny. Druhým zásadním bodem pro začátek sdílení je novela vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou. „Finální podobu vyhlášky již schválila Rada ERÚ a požádali jsme o její publikaci ve sbírce zákonů,“ říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

V souvislosti se sdílením ERÚ během letošního roku novelizoval licenční vyhlášku a spustil registrace energetických společenství. Úřad také zahájil veřejný konzultační proces ke měnovému cenovému rozhodnutí, které zohlední novou platbu za nesíťovou infrastrukturu včetně financování EDC, a připravuje úpravu vyhlášky o vyúčtování, kterou se bude řídit fakturace účastníků sdílení.

Spuštění EDC se plánuje ve dvou etapách. V první fázi začne IT systém pracovat od letošního léta, kdy se také rozběhne sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky a vzniknou energetické komunity a společenství. S plným provozem se počítá od poloviny roku 2026, kdy se jeho funkce rozšíří do dalších oblastí nové energetiky, jako jsou akumulace, flexibilita nebo agregace.

Autor:

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...