Diskuse k článku: Americký solární gigant vyhlásil bankrot

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 9
  • Poslední: 3.4.2012 15:59
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
R. Langer 3.4.2012 14:46

No konečně,

už bylo na čase... :-P

P. Fiala 3.4.2012 10:33

Ekonomický výkon firem - věcný a finanční

Jsme již velmi odtrženi od podstat podnikání byznysu. Většina lidí v severoatlantské struktuře se pohybuje ve sféře "služeb", kde se "věcná" podstata podnikání mění na obraz podnikání "finančního", ve které se obchoduje s tímto finančním "obrazem-hodnoty" firmy a jejího personálu, věcného výrobku, suroviny, energie, atp.

Z textu není zřejmá "věcná stránka" solárního gigantu = jaká množství elektrické energie jsou vytvářena (v panelech se již nic "nevyrábí") a vlastní bankrot je prezentován velmi obecně = nelze vyhodnotit ani po "stránce finanční".

Zpráva má význam pouze "propagandistický" - negativistický.

A tak, jiná zpráva pozitivního významu o vytváření-přeměňování energií v solárních panelech na planetě Zemi (palivo je zadarmo, stejně jako ve větrných zařízeních):

http://photovoltaicfotovoltaik.wordpress.com/2012/03/03/instalovan-vkony-ve-photonvoltaic-r-2010/

R. Langer 3.4.2012 14:48

Re: Ekonomický výkon firem - věcný a finanční

Ta zpráva je vpravdě vskutku tragická, a její následky budeme odstraňovat desítky let! Jenom dočkejte času!

M. Smrž 3.4.2012 9:01

Subvence jak kde

V USA není implementován zákon na podporu výroby elektřiny z OZE ve formě minimální výkupní ceny, jako ve většině evropských zemí i dalších zemích (celkem k datu 62 zemí). V některých státech USA se používá jiný systém podpory (net metering) nebo dotace. Souhra subvencí a minimální výkupní ceny existovala jenom v některých zemích po krátkou dobu.

Krach fotovoltaických firem byl předpovídán již několik let, jeho příčinou jsou velmi nízké ceny fotovoltaických panelů v Číny, které (doměnka) mohou být navíc dotovány čínskou vládou. Dílem je to díky nízkým mzdám a ekologickým standardům v Číně a situace se vyrovnává jen pozvolna.

To ovšem neznamená, že by se instalace v BRD i v dalších zemích zastavily. V dlouhodobých plánech se i ve střední Evropě počítá v horizontu cca 15 let s pokrytím asi 30% celkové spotřeby elektřiny z fotovoltaiky.

Evropští výrobci mají jedinou možnost - inovovat a vyrábět levněji.

R. Langer 3.4.2012 14:56

Re: Subvence jak kde

Jak se to 30% pokrytí celkové spotřeby elektřiny z fotovoltaiky provede, když účinnost FV elektráren je u nás (v naší zeměpisné šířce a délce - platí prakticky pro celou Evropu) cca 10%? Zelení už odhlasovali nové přírodní zákony a funkčnost perpetua mobile? Ne ne, kdepak, já přece vím jak! Těch 10% elektřiny z FV se zákonem prohlásí za 30% spotřeby celkové, a je vymalováno, to dá přece rozum! Že je to málo? Naši pradědové elektřinu skoro neměli, a jak žili zdravě! :-D

D. Seibt 3.4.2012 15:59

Re: Subvence jak kde

A jak chcete udelat tech 30%? Soucanych 2GW ve FVW vyrabi asi 2,5% celkove el. energie v CR a i tak uz soucasna instalace dela problemy v prenosove siti. Tech vasich 30% by znamenalo mit instalovanych asi 25GW. Problem je, ze letni spotreba je asi 6 az 8Gw, kam ulozite tech zbyvajicich 17GW pokud bude svitit slunicko? Mate na to nejaky kos kam tu elektriku nacpete, nebo si chcete odhlasovat nove prirodni zakony? No a v zime kdy je spotreba nejvetsi (10-12Gw) je naopak vyrova ve FVE nejmensi, takze muzete pocitat ze tech instalovanych 25 GW ziskate maximalne 0.5 az 1.5Gw, zbytech stejne potahne JE nebo PPE nebo UE. I kdyby byla instalace i vyroba  FVE zadarmo, tak bez revoluce v ukladani el. energie je velmi tezke zvysovat jeji podil na vyrobe.

M. Smrž 3.4.2012 8:48

Subvnce jak kde

J. Novák 3.4.2012 7:21

solární ...

Čistá energie subvencovaná vládou + dotovaná výkupní cena elektřiny =  bankrot ... ..Říkejte si co chcete, ale tuto rovnici odmítá můj selský rozum brát (mám-li ještě nějaký; a asi mám, když to nechce pochopit).

A. Bocek 3.4.2012 7:38

Re: solární ...

Selský rozum velí, tam kde nesvítí (na 50 stupni severní šířky )nestavět a nedotovat.