Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Komise posvětila stavbu reaktoru v Dukovanech, stát poskytne projektu finanční výpomoc

Jaderná elektrárna Dukovany foto: Petr Lemberk, MAFRA

Česko získalo v úterý od Evropské komise povolení pro veřejnou finanční podporu na výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Stát tak na projekt poskytne finanční výpomoc. Rozhodnutí EK chce vláda také využít jako základ pro stanovení podmínek podpory dalších jaderných reaktorů, o jejichž výstavbě uvažuje.
  14:14

Podle vyjádření Evropské komise Česko provedlo úpravy původních podmínek podpory. Rozptýlilo tím obavy EK z negativních dopadů na trh. Výše podpory vzejde z výsledku tendru. Nový blok v Dukovanech by měl stát v roce 2036, kromě toho vláda zvažuje výstavbu dalších nejméně tří reaktorů.

Uznání podpory umožní podle vlády realizovat samotný projekt. Premiér Petr Fiala připomněl, že stavba nového reaktoru bude největší investicí ČR v její moderní historii.

„Jádro nyní zajišťuje více než třetinu spotřeby v naší zemi a v budoucnosti by to měla být dokonce polovina. Rozvoj jádra posiluje naši energetickou bezpečnost, soběstačnost a také konkurenceschopnost našich firem,“ uvedl premiér v tiskovém prohlášení. Jak dodal, „jen s dobrým využitím jádra a obnovitelných zdrojů bude možné zajistit rozumné ceny energií pro občany i podnikatele.“

Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely je krok Evropské komise důležitý i pro rozvoj jaderné energetiky v celé Evropě. „Jde totiž o první rozhodnutí, které zohledňuje aktualizaci designu evropského trhu s elektřinou. Dá se tedy očekávat, že další jaderné projekty budou při nastavování veřejné podpory vycházet i z našeho modelu,“ uvedl Síkela.

Komise začala plánovanou podporu vyšetřovat v červnu 2022 kvůli pochybnostem, zda je tato pomoc v souladu s pravidly Evropské unie.

„Úkolem komise je zajistit, aby navrhovaná státní pomoc byla cílená, přiměřená a bez nadměrných dopadů na energetický trh EU. Během našeho vyšetřování Česko původní opatření upravilo a předložilo podstatné závazky. To nám umožnilo pomoc schválit,“ uvedla v tiskové zprávě místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová, která má na starosti hospodářskou soutěž.

Závazné nabídky na stavbu až čtyř jaderných reaktorů v České republice tento týden podaly francouzská společnost EDF a a jihokorejská firma KHNP. Detaily nabídek ještě po nějakou dobu nebudou veřejné, nyní je bude analyzovat společnost ČEZ. O vítězi tendru i o tom, kolik jaderných bloků se bude v Česku v budoucnu stavět, by se mělo rozhodnout do léta.

Podle dřívějších prohlášení vlády i ČEZ má jeden nový reaktor stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Někteří odborníci odhadují, že stavba čtyř reaktorů v ČR by mohla vyjít až na dva biliony korun.

Půjčka, výkup elektřiny a ochrana investora

Model veřejné podpory, pro který nyní Česká republika získala souhlas Evropské komise, počítá se třemi základními nástroji. Jejich cílem je zajistit ekonomickou životaschopnost projektu a ochranu investora před vnějšími riziky.

Zaprvé půjde o poskytnutí státní půjčky pro fázi přípravy a výstavby, která bude splatná po získání povolení k provozu podle atomového zákona. Tato půjčka zajistí, že výstavba pátého bloku bude mít přístup k potřebným finančním prostředkům za přijatelných podmínek. Schvalovat půjčku bude vláda, poskytovat ji bude Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Druhým nástrojem podpory je garantovaný výkup vyrobené elektřiny. Stát se v rámci něj zaváže od investora vykupovat elektřinu vyrobenou novým jaderným zdrojem po dobu 40 let. Tento krok má zajistit stabilní a předvídatelný příjem pro nový zdroj, což minimalizuje finanční riziko, investorovi zajistí přiměřenou míru návratnosti investice a státu jistotu navrácení poskytnuté půjčky.

Třetím nástrojem potom bude ochrana investora před externími riziky, tedy nepředvídatelnými událostmi, jako jsou změny legislativy nebo veřejných politik, které by mohly negativně ovlivnit rentabilitu nebo samotnou realizaci projektu.

Autoři: ,