Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brusel pozastavil Česku dotace za 568 milionů. Chyby byly závažné, zní z komise

Evropa

  17:09
BRUSEL - Evropská komise pozastavila Česku čerpání dotací na projekty za 568 milionů korun. Uvedl to server Neovlivní.cz. Důvodem jsou chyby v zakázce na monitorovací systém evropských fondů, který má na starosti ministerstvo pro místní rozvoj. Na chyby upozornilo už dříve ministerstvo financí.
Mince eura – ilustrační foto

Mince eura – ilustrační foto foto: Reuters

Přerušení čerpání dotací se podle serveru týká Operačního programu Technická pomoc, který zajišťuje technickou podporu pro ostatní operační programy, a například i zajištění publicity evropských fondů. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) serveru sdělila, že audit se týká projektů o celkovém objemu 568 milionů.

Šlechtová: Česko nemůže čerpat z evropských fondů. Makejte, vzkázal Sobotka

Informace o pozastavení dorazila do Česka 14. října v dopisu od generálního ředitele pro regionální politiku Evropské komise Waltera Deffaa.

Z dopisu podle Neovlivní.cz vyplývá, že se komise přiklonila na stranu auditorů ministerstva financí, podle nichž tendr na monitorovací systém provázelo množství závažných chyb.

Auditoři v závěrečné zprávě poslané do Bruselu mimo jiné tvrdí, že zakázka byla vyhlášena jinak, než jak schválila vláda. Vítězný uchazeč byl podle auditu zvýhodněn, protože nesplnil kvalifikační předpoklady. Auditoři navrhli korekce, tedy snížení evropského podílu na proplácení projektu.

Šlechtová sdělila Neovlivní.cz, že navržené korekce jsou od 25 do 100 procent, ale podle ní je nyní diskutabilní, co nakonec MMR s auditním orgánem na základě dopisu Evropské komise dojedná.

Šlechtová se už dříve proti auditu ministerstva financí důrazně ohradila. Označila ho za neprofesionální a opřený o spekulace. Monitorovací systém evropských fondů pro období 2014 - 2020, který nahrazuje nynější tři rozdílné systémy řízené třemi ministerstvy a centrální zastřešující systém, je pro čerpání peněz z fondů EU klíčový.

Prostřednictvím něj budou řídicí orgány jednotlivých operačních programů vyhlašovat výzvy k předkládání žádostí a přijímat konkrétní projekty.

Autor:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...