Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Exšéf Českých drah Zelený se soudí. Nedostal sedmimilionový zlatý padák

Ekonomika

  19:36
PRAHA - Někdejší ředitel Českých drah Dalibor Zelený se u soudu domáhá toho, aby mu jeho bývalý zaměstnavatel vyplatil odstupné. Tvrdí, že na něj má podle konkurenční doložky nárok po svém odvolání z funkce loni v únoru. České dráhy ale oponují, že doložku neschválily.

Bývalý šéf ČD Dalibor Zelený nedostal slíbené odstupné 7 milionů. foto:  František Vlček, MAFRA

Zeleného žalobu o zatím jen část víc než sedmimilionového odstupného začal v úterý projednávat Obvodní soud pro Prahu 1, napsal server Aktuálně.cz.

Zelený, který funkci získal za ministra dopravy Zdeňka Žáka z úřednické vlády Miloše Zemana, řídil České dráhy zhruba půlrok. Po odvolání za nového ministra dopravy Antonína Prachaře měl Zelený kvůli dohodnuté konkurenční doložce získat dalších 12 měsíčních platů za to, že po tuto dobu nebude pracovat pro konkurenční firmu. České dráhy ale platnost doložky zpochybnily, podle dopravce ji neschválila dozorčí rada.

Jak narychlo utratit 36 miliard? Železniční plán B: miniopravy lepí dotační díry

„Je slušnost dodržet dohody, které uzavřu. Mně tu konkurenční doložku navrhly samy České dráhy,“ uvedl podle serveru Zelený před soudem. Podle něj to byla ve firmě zcela běžná věc a měli ji všichni vrcholoví manažeři. Advokátka ČD Lenka Příkazská uvedla, že doložka je neplatná také proto, že Zelený byl jak předsedou představenstva, tak generálním ředitelem. „Byl to nepřípustný souběh funkcí,“ řekla.

Zelený se formálně domáhá zatím 607 tisíc korun, tedy jedné dvanáctiny odstupného. „Je to z důvodu procesní ekonomie,“ řekl serveru Zeleného advokát Dominik Brůha. Kdyby podal žalobu na celou částku, musel by z ní na soudních poplatcích zaplatit pět procent, tedy 350 000 korun. Takto zaplatil zhruba 30 000 korun a zbytek zaplatí v případě, že by s dílčí žalobou uspěl. „Pokud vyhrajeme tu část, je automaticky úspěšný i ten zbytek,“ podotkl Brůha.

Zelený, který České dráhy vedl už v letech 1998 až 2003, se nyní živí poradenstvím v železniční dopravě mimo území ČR. Soud v úterý nerozhodl, k případu se vrátí počátkem prosince.

Autor: