Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fanoušci konspirací ve střehu. Na 'Bilderberg' žádný Čech nedorazí

Ekonomika

  15:10
WATFORD - V hotelu Grove v britském Watfordu u Londýna se opět schází elita světových bankéřů, miliardářů, politiků, šlechticů a šéfů různých firem. Poprvé od prvního zasedání klubu v nizozemském hotelu Bilderberg vytvořili antiglobalisté a příznivci konspiračních teorií v místě také vlastní tiskové středisko.

Hotel Grove v britském Watfordu. foto: thegrove.co.uk

Bilderberské konference se pořádají každoročně na různých místech světa už od roku 1954. Nejméně jednou – v roce 2008 – se jednání zúčastnil i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Seznam osobností patřících do klubu není stálý a účastníci setkání vystupují na fóru jako soukromé osoby.

Jedno je však pokaždé stejné. Jednání klub světových elit jsou přísně tajná. Vyvolávají proto mnohé kritické reakce. A letos vůbec poprvé v 59leté historii klubu bude po tlaku novinářů a veřejnosti zřízeno neoficiální tiskové středisko.

Okolí hotelu Grove obsadili antiglobalisté a propagátoři konspiračních teorií sdružení pod výzvou 'Okupujme Bilderberg'. Na pořádek dohlíží několik policistů.

Jeho personál, složený prý z dobrovolníků, má obsluhovat tisíce novinářů, bloggerů a antiglobalistů z celého světa, kteří do Watfordu zamířili. Posloužit veřejnosti mají i přenosné záchodky, stánky s občerstvením a veřejná tribuna otevřená zájemcům k volné diskusi.

Bilderberg

Hotel Bilderberg v nizozemském Oosterbeeku.

Bilderberský klub byl pojmenován podle hotelu Bilderberg v nizozemském Oosterbeeku, kde se uskutečnila první konference. V době studené války měl povzbudit dialog mezi Evropou a USA.

Co se skutečně dozvědí, je samozřejmě otázkou. Klub na svých zveřejnil jména letošních 140 účastníků. Ti jsou tradičně z Evropy a severu amerického kontinentu a nemá mezi nimi být žádný Čech.

Kissinger, Petraeus i Barroso

Třídenního rokování by se měl zúčastnit například předseda Evropské komise José Manuel Barroso, někdejší americký ministr zahraničí Henry Kissinger, exministr financí USA Timothy Geithner, někdejší americký generál a šéf CIA David Petraeus či expremiér Itálie Mario Monti.

Na webu dále tvrdí, že budou probírat témata jako jak může Evropa a USA rychleji růst ekonomicky a vytvářet pracovní místa, nacionalismus a populismus, americkou zahraniční politiku i politiku Evropské unie, Blízký východ i Afriku. Kritici poukazují na to, že je to ideální místo pro lobbying.

Autor: