Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Farmaceutický gigant přestane vyplácet prebendy pro lékaře

Ekonomika

  10:50
LONDÝN - Britský výrobce léků GlaxoSmithKline (GSK) přestane platit lékařům, aby propagovali jeho produkty. V rozhovoru s americkým deníkem The New York Times to řekl generální ředitel společnosti Andrew Witty. Podle listu by to mohl být první takový krok ze strany velkých farmaceutických společností.
Korupce ve zdravotnictví – ilustrační foto.

Korupce ve zdravotnictví – ilustrační foto. foto: Shutterstock

GSK zároveň přestane propojovat hodnocení obchodních zástupců s počty vypsaných lékařských receptů, řekl podle listu také Witty. Farmaceutický gigant v současnosti prochází složitým obdobím. Společnost je terčem vyšetřování čínských úřadů kvůli údajné korupci. Číňané tvrdí, že GSK podplácela lékaře a úředníky ve snaze zvýšit prodej svých léčiv.

Společnost podle čínské policie provozovala důmyslnou korupční síť, a to prostřednictvím peněz převáděných přes cestovní kanceláře. Od roku 2007 prý podnik cestovním kancelářím a konzultačním firmám zaplatil zhruba tři miliardy jüanů (asi 9,8 miliardy korun).

ČTĚTE TAKÉ:

Podle agentury Reuters jde o nejzávažnější obvinění proti nadnárodní společnosti v Číně za několik let.

Witty v pondělním rozhovoru s americkým listem uvedl, že navrhované změny s vyšetřováním v Číně nesouvisejí a jsou součástí dlouhodobého úsilí "zkusit a zajistit, že držíme krok s tím, jak se mění svět".

Provize za propagaci

Lékárna (ilustrační foto)

Farmaceutické společnosti desítky let platí lékařům za to, aby jejich jménem hovořili na lékařských konferencích a dalších podobných odborných setkáních, podotkl list na své internetové stránce.

Výrobci léků tak prý předpokládají, že lékaři s vysokou pravděpodobností ocení radu kolegů, kterým věří. Kritici tohoto jednání se ale ptají, zda to nemá přílišný vliv na informace, které si lékaři vyměňují mezi sebou, a nemůže vést k nevhodnému předepisování léků.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!