Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ředitel farmaceutické firmy zpytuje svědomí. Odhaluje korupci

Ekonomika

  15:35
PRAHA - Korupční praktiky ve farmaceutickém průmyslu, jako třeba uplácení lékařů, aby psali lék dané firmy nebo o něm příznivě referovali na seminářích kolegům, odhaluje ve své knize Nežádoucí účinek: Smrt bývalý ředitel velké farmaceutické firmy John Virapen.

John Virapen foto: ČTK

Přiznává, že jako ředitel se na korupci osobně podílel. "Už jsem neunesl tíhu svědomí, musel jsem se o to vše podělit s ostatními. Ten svět, v němž pro finanční zisky umírají nevinní lidé, se mi zhnusil," vysvětlil na dnešním setkání s novináři Virapen důvod, proč se rozhodl korupční praktiky odhalit.

Korupce je jedním z horkých témat také pro české zdravotnictví. Z 280 miliard korun, které za rok spotřebuje, zhruba 27 miliard podle Transparency International pohltí korupce a vnitřní neefektivity. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) jako jeden z prvních reformních kroků vyhlásil protikorupční strategii. Na nákupy léků se musejí dělat elektronické aukce.

Protikorupční opatření řešila minulý týden Národní ekonomická rada vlády. Navrhla vznik centrálního fondu, kam by přispívaly všechny firmy, z něj by pak nezávislá komise rozdělovala peníze na vzdělávání lékařů. Přerušil by se tak přímý vliv firem na lékaře, takže by už nemohly platit konkrétnímu lékaři "seminář" v Africe či ho motivovat drahými dary.

Čtěte také


Podle Virapena vydají farmaceutické firmy ročně přes 35.000 eur (850.000 korun) na jednoho lékaře, aby psal jejich léky. Přes 75 procent předních vědců v oblasti medicíny je placeno farmaceutickými firmami, tvrdí.

Farmaceutické firmy: uplácení by se nám nevyplatilo
Farmaceutické firmy, jež ČTK oslovila, takové uplácení zpochybnily. Pokud by prý lékaře zaplatily, musel by napsat opravdu hodně jejich léků, aby se investice vrátila. Navíc konkurence by se je prý snažila přeplatit, takže by musely platit stále víc a víc, což je "cesta do pekel". Firmy mají své etické kodexy spolupráce s lékaři, svůj kodex pro tuto spolupráci má i Česká lékařská komora.

Podle Virapena je pro farmaceutické firmy výhodné, aby měly co nejvíc pacientů, pro něž mohou vyrábět další a další léky. Proto prý zatajují veřejnosti například to, že existuje lék, který umí vyléčit AIDS. Vyléčit by se podle něj dala například i cukrovka, ale firmy to neudělají, protože by podle Virapena přišly o své zisky.

John Virapen


Virapen je zastáncem přírodní medicíny, brojí i proti očkování
Virapen, původem Ind, se narodil v Jižní Americe a vystudoval v Británii. Je zastáncem přírodní medicíny. Nechce prý zrušit farmaceutický průmysl, chce jeho transparentnost. Nezpochybňuje, že jsou potřebné léky například pro kardiochirurgické pacienty, ale není podle něj vůbec vhodné dávat psychiatrické léky dětem.

Virapen brojí i proti očkování, svého syna nedal nikdy očkovat. Sebe i svoji rodinu léčí přírodní medicínou, tedy bylinkovými čaji a vitaminy a snaží se udržet nepoškozený imunitní systém. I když ve své knize jmenuje při odhalování korupce konkrétní firmy, nepadla na něj dosud žádná žaloba. Firmy prý vědí, že proti jeho argumentům neobstojí.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat