Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fejk dostane od drah 2,5 milionu. Kvůli doložce

Ekonomika

  8:55aktualizováno  14:48
PRAHA - Petr Fejk skončil ve funkci ombudsmana Českých drah (ČD), za niž údajně dostával plat čtvrt milionu korun měsíčně. Potvrdil to ministr dopravy Radek Šmerda s tím, že firma se s Fejkem dohodla na odchodu bez nároku na odstupné. Přesto si bývalý šéf pražské zoologické zahrady odnese jako kompenzaci téměř 2,5 milionu korun.

Podle informací serveru iDnes.cz se totiž Fejk musel při podpisu dohody o ukončení pracovní činnosti zavázat, že nebude devět měsíců pracovat pro konkurenci. Za to dostane kompenzaci ve výši devíti měsíčních platů.

Post ombudsmana ČD nezruší, podle generálního ředitele drah Petra Žaludy jej ale obsadí z vnitřních zdrojů.

Petr Fejk byl ve své funci pouze čtyři měsíce. Pokud by vydržel jako ombudsman celý rok, vznikl by mu nárok na "zlatý padák" ve výši 24 měsíčních platů. Na Fejkovy odměny si stěžovali odboráři, kritizoval je i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Kontroly platů
Premiér Petr Nečas před dvěma týdny uvedl, že se tímto případem bude zabývat. Přezkoumány budou také platy ostatních manažerů ČD. "České dráhy nebudou mít ombudsmana, nebude jím ani pan Fejk. Je to těsně před podpisem. Pan Fejk se rozhodl, že nechce s touto nálepkou pro dráhy pracovat," řekl Šmerda.

Dodal, že minulý týden byl ustanoven takzvaný orgán pro odměňování, který se bude zabývat všemi platy managementu Českých drah.

Podle předsedy Svazu odborářů služeb a dopravy (SOSaD) Jaromíra Duška, který před časem vedl železniční odbory, je funkce ombudsmana drah trafikou od bývalého ministra dopravy Víta Bárty (VV). Fejk prý pobírá k uváděnému platu ještě 80.000 Kč odměn. Přesto Fejk patří k nejhůře odměňovaným členům managementu ČD, řekl Dušek v pořadu Impulsy Václava Moravce.

ČTVRTMILIONOVÝ PLAT

Předseda ČSSD Sobotka po zveřejnění informací o údajné výši platu pro ombudsmana ČD uvedl, že Fejk má dvojnásobek platu veřejného ochránce práv, pětinásobek mzdy, když řídil pražskou zoologickou zahradu, a víc než guvernér České národní banky. Podle premiéra je údajný Fejkův plat těžko obhajitelný a zdůvodnitelný "křiklavý případ", jeho výše neodpovídá míře odpovědnosti ve firmě.

KDO JE PETR FEJK?

Datum a místo narození: 1. září 1964, Most Vzdělání: vystudoval historii a literaturu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Současná funkce: ombudsman Českých drah.

Profesní kariéra: v letech 1989 až 1992 učil češtinu a literaturu a filozofii na gymnáziu; byl také čtyři roky majitelem a manažerem rockového klubu Belmondo; od června 1997 do října 2009 stál v čele pražské zoologické zahrady; od ledna 2010 do konce roku byl ředitelem Českého centra a České národní budovy v New Yorku.

Rodina: je ženatý, jeho manželka Martina Nevařilová je oděvní návrhářkou; mají dvě děti.

Ostatní: - Před rokem 1989 založil vlastní divadlo jednoho herce. Na jevišti se objevil i v představení baletního divadla Křeč a po boku "sklepáka" Davida Vávry v inscenaci Turbina.

- Za 12 let jeho ředitelování se pražská zoo stala přátelštější k návštěvníkům, lidé v ní mohou vidět pravidelné atrakce (krmení), měnila se podoba výběhů, kde mizely mříže a klece, přibyla řada pavilonů a expozic, mimo jiné pavilon žiraf a komplex Indonéská džungle; pod jeho vedením se také zahrada rychle vypořádala s důsledky povodně v roce 2002; zoo se proslavila úspěchy v chovu goril; změny v zoo přinesly i rekordní návštěvy.

- V roce 2005 byl vyhlášen manažerem roku a o rok později získal ocenění marketér roku.

- Někteří zaměstnanci zoo vyčítali Fejkovi až příliš autoritativní styl řízení. "Mluvím do všeho a jsem rozhodně autoritářský ředitel," přiznal i Fejk.

- Před čtyřmi lety se zoo s Fejkem v čele dostala do sporu s výtvarníkem Michalem Cihlářem, který udával od roku 1998 její výtvarný ráz; zoo již nemůže užívat Cihlářem vytvořené logo.

- Při svém nástupu do Českého centra na newyorském Manhattanu uvedl, že by v budoucnu mělo být otevřenější.

- Loni v srpnu přiznal, že se mu v New Yorku nedaří prosadit vizi, se kterou vyhrál výběrové řízení, a v září oznámil, že ve funkci končí; jako důvod uvedl rozdílné představy o fungovaní České národní budovy, kde centrum sídlí, mezi ním a vedením Českých center.

- Spekulace o možné kandidatuře v podzimních komunálních či senátních volbách, které se objevily loni v červenci, Fejk odmítl. Uvažovalo se o něm jako o kandidátovi na pražského primátora, oslovila ho například i ODS, nabídku ale nepřijal.

- Letos v březnu byl jmenován do nově zřízené funkce ombudsmana kvality Českých drah; na starosti má například rozvoj péče o cestující, trénink personálu, podněty a stížnosti zákazníků a projekt zvyšování kvality služeb ve vlacích EC a IC.

- Nedávno se v tisku objevila informace, že pobírá měsíční plat 250.000 korun a má nárok na odstupné ve výši 24 platů. Podle předsedy Svazu odborářů služeb a dopravy Jaromíra Duška je funkce ombudsmana trafikou od bývalého ministra dopravy Víta Bárty. Fejk prý pobírá k uváděnému platu ještě 80.000 korun odměn. Platem ombudsmana se rozhodl zabývat i premiér Petr Nečas, který to řekl při interpelacích ve sněmovně.

- Ministr dopravy Radek Šmerda řekl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes, že Fejk ve funkci ombudsmana zřejmě skončí a post ombudsmana ČD bude pravděpodobně zrušen.

Autoři: ,