Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Férové značky. Certifikát Green Brands už v Česku získaly dvě firmy

Ekonomika

  17:43
Praha - Na český trh vstoupil další ze systému označování „zelenosti“ výrobků, služeb či firem. Německý certifikát Green Brands se po Rakousku a Švýcarsku dostává i do zemí střední Evropy. Prvními oceněnými produkty, které tento certifikát získaly v Česku, jsou privátní značky Alterra a­enerBio nadnárodního řetězce drogerií Rossmann a drogistická značka Frosch. Cílem certifikátu je upozornit zákazníky na výrobky, které dodržují očekávané standardy a dá se jim důvěřovat.

Nákupní vozík (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Systém hodnocení je v Česku stejný jako v Německu. Kandidát na ocenění musí projít testem, kde se hodnotí nejen ekologie výrobku nebo jeho výrobce, ale například i sociální odpovědnost firmy. Kdo v hodnocení získá více než 51 procent možných bodů, může být schvalován lokálními komisemi. V té české sedí například zástupci Hnutí Duha, Komory obnovitelných zdrojů energie, Svazu ekologických zemědělců či poradenských firem.

Kontrola je tak v podstatě tříkolová. Nominaci může podat jen někdo třetí, test hodnocení vyloučí firmy, které si na ekologii jen hrají, a finální verdikt poroty vyloučí ocenění nevhodných firem.

„Oslovilo nás to, protože lidé obvykle nedůvěřují tomu, když o­sobě firmy samy říkají, že jsou zelené,“ vysvětluje jeden z porotců Vojtěch Koutecký z think tanku Globopolis. Oceňuje i to, že se firmy hodnotí z více pohledů, nestačí mít jen ekologický produkt.

Certifikát je udělován na dva roky. Příjmem společnosti Green Brands jsou hlavně dobrovolné příspěvky oceněných firem na následnou propagaci. Jde tak vlastně o způsob marketingu.

Green Brands v Německu působí už 12 let, firma se ale na trhu pohybuje už od roku 2011. Stojí za ní podnikatel Norbert Lux, který se dříve zabýval právě propagací značek. Obecné principy marketingu pak spojil se zeleným základem a­pravidly, které mají systému dodat důvěryhodnost. V ­Německu už certifikát používají desítky produktů a zákazníci jej postupně začali rozpoznávat. Ohodnocení přitom není určeno jen bioproduktům, získaly jej například i ­rakouské ocelárny Voestalpine.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat