Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fibingerová, Baumruk. Do rad míří stejné tváře

Média

  18:01
PRAHA - Kontrola veřejnoprávních médií by mohla být po řadě měsíců úplná. Poslanci mají šanci vybrat nové členy Rady Českého rozhlasu a České televize mezi nejméně třiapadesáti kandidáty. LN přináší částečný seznam osobností, které budou o křeslo v radách usilovat.

Helena Fibingerová s předsedou Rady ČT Jiřím Baumrukem na snímku z roku 2007. foto: Hynek GlosLidové noviny

Do rad se tlačí stejné tváře V úterý skončil termín, dokdy mohly veřejné organizace a společenská sdružení navrhovat své kandidáty. Podle informací volebního výboru sněmovny, který volbu zajišťuje, se do včerejška sešlo 22 návrhů na členy Rady ČT, 18 lidí pak organizace navrhly do Rady Čro.

"Zatím ovšem nemáme všechny návrhy. Nejméně 13 jich ještě leží v podatelně sněmovny. Navíc návrhy zaslané poštou mohou přijít až v dalších dnech," řekla LN tajemnice volebního výboru Věra Bížová. Předseda výboru Václav Mencl (ODS) proto včera odmítal neúplný seznam dosud přihlášených kandidátů zveřejnit.

Kdo se hlásí do mediálních rad

RADA ČESKÉ TELEVIZE
* Jiří Baumruk, současný předseda Rady ČT
* Helena Fibingerová, současná členka Rady ČT
* Jan Bohdal, bývalý člen Rady ČTK
* Dobromil Dvořák, bývalý člen Rady ČT
* Zdeňka Hůlová, exčlenka Rady ČT
* Václav Kasík, bývalý ředitel Českého rozhlasu a později České filharmonie
* Oldřich Kužílek, bývalý poslanec, propagátor otevřenosti veřejné správy
* Lucie Orgoníková, bývalá mluvčí ČSSD
* Alena Svobodová, bývalá členka Rady ČT
* Petr Žantovský, bývalý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání

RADA ČESKÉHO ROZHLASU
* Dobromil Dvořák, exčlen Rady ČT
* Pavel Hazuka, bývalý ředitel Národní knihovny
* Ervín Kukuczka, farář
* Ladislav Miler, bývalý člen Rady ČT
* Irena Ryšánková, novinářka
* Irena Žantovská, režisérka

LN se však podařilo alespoň část jmen, která jednotlivé organizace navrhují, získat. Řada z nich přitom není vůbec překvapivá, protože se v nominacích objevují opakovaně - třeba bývalá mluvčí ČSSD Lucie Orgoníková, bývalý radní Dobromil Dvořák či exředitel Národní knihovny Pavel Hazuka.

O křeslo v Radě ČT také znovu usiluje její současný předseda Jiří Baumruk a dvě radní Helena Fibingerová či Alena Svobodová, kterým končí funkce v červnu.

Bez rady není ředitel
Obě rady, které mají kontrolovat a dohlížet na fungování veřejnoprávního rozhlasu a televize, jsou přitom neúplné už měsíce. Sněmovna o jejich doplnění hlasovala už několikrát, nikdy ale neodhlasovala dostatečný počet nových členů.

Českému rozhlasu navíc kvůli neúplné radě už přes rok chybí nový generální ředitel, jehož volba se už několikrát odložila. Rozhlas tak dočasně vede Peter Duhan, poté co ředitel Richard Medek loni v únoru na svou funkci rezignoval.

Rada ČRo má v současné době místo plných devíti jen pět členů. Na zvolení generálního ředitele přitom potřebuje alespoň šest hlasů. Šestého radního Milana Badala zvolili poslanci loni v prosinci. Volba ředitele se pak odsouvala kvůli nemoci místopředsedy Ladislava Jíši. Ten letos v březnu zemřel.

Radě ČT dlouhodobě chybí pouze jediný člen z patnácti. Poslanci ale musí dovolit nové radní místo tří, kterým končí funkční období v červnu. V průběhu roku pak má skončit i Janu Brandejsovi.

Někoho vyloučí už výbor
O kandidátech do rad bude nejdříve jednat volební výbor, který jejich okruh zúží. Konkrétní členy rad pak vybere sněmovna nejspíš na červnové schůzi. Některým opozičním poslancům ale zmíněný postup vadí, protože vládní koalice má většinu ve sněmovně i ve volebním výboru. A má tak sílu prosadit si do rad své kandidáty. "To je takové zpolitizování rad, které tady nikdy nebylo," tvrdí místopředseda výboru Vítězslav Jandák z ČSSD.

Politický výběr členů kontrolních rad veřejnoprávních médií, přes které pak mohou mít politici vliv i na samotný rozhlas či ČT, je ovšem kritizován dlouhodobě. Současné vládní strany TOP 09 i VV přitom před volbami slibovaly, že způsob volby změní. Nedávno je ke změně zákona vyzval například i Český filmový a televizní svaz.

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...