Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Berňák řeší Čechy na Panama Papers. Prověří všech 283?

Ekonomika

  18:41aktualizováno  19:16
PRAHA - Generální finanční ředitelství bude studovat data z tzv. Panama Papers, které obsahují informace o politicích i podnikatelích, kteří využívali daňové ráje. Úřad o data již požádal německé novináře. Na jedenáct milionů dokumentů v Panamě sídlící poradenské firmy Mossack Fonseca zveřejnilo v neděli několik předních světových médií.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Serveru ihned.cz to řekl vedoucí oddělení mezinárodního zdaňování Vítězslav Kapoun.„Zabýváme se všemi podněty, které se k nám dostávají, a tyhle vypadají rozhodně zajímavě, takže se je chystáme pochopitelně vyhodnocovat. Stejně jako tomu bylo v podobných případech s daty ze Švýcarska nebo Lucemburska,“ řekl Kapoun.

Skandál Panama Papers hýbe světem, řada zemí zahájila vyšetřování

Z dokumentů údajně vyplývá, jak firma pomáhala klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti. Společnost Mossack Fonseca se hájí, že za 40 let nikdy nebyla obviněna z kriminální činnosti. Zakládání offshoreových společností či působení politiků v jejich vedeních samo o sobě není ilegální.

Mezi stovkami osob a firem, jimž právní firma Mossack Fonseca údajně pomáhala v uplynulých letech obcházet daňové zákony založením jedné nebo více offshoreových firem, je podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku i 283 Čechů. Nejčastěji Češi schovávají své firmy na Seychely, kde pro ně Mossack Fonseca založila přes 800 firem. Následují Britské Panenské ostrovy, Bahamy, pacifický ostrov Niue, Panama nebo ostrov Samoa.

Autor:

Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem
Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem

Umělé mléko inspirované mlékem mateřským, které se snadno připravuje, má skvělé složení a navíc dobře chutná. Jak obstálo umělé mléko BEBA COMFORT...