Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
5. dubna 2016 10:57, aktualizováno  11:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tajemství pana Si. Čína zprávy o Panama Papers nestrpí, povolala do zbraně cenzuru

Čínský prezident Si Ťin-pching. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský prezident Si Ťin-pching. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PEKING Čínské úřady cenzurují zprávy o rozsáhlém úniku informací z právní firmy Mossack Fonseca, které svědčí o tom, že řada vlivných světových osobností skrývala své bohatství v daňových rájích. Jsou mezi nimi totiž i příbuzní minulých a současných čínských vůdců, včetně nynějšího prezidenta a generálního tajemníka Komunistické strany Číny Si Ťin-pchinga.

Čínské ministerstvo zahraničí v úterý zprávy označilo za nepodložené. Čínská média rovněž obvinila novináře, kteří informace zveřejnili, ze zaujatosti. Podle nich jsou jejich terčem odpůrci Západu.

Převádění peněz do offshorových firem samo o sobě není nelegální, podle expertů by ale uniklé dokumenty mohly poskytnout důkazy o daňových únicích, praní špinavých peněz, porušování sankcí, drogových obchodech a dalších zločinech, uvedla agentura Reuters.

Rudá aristokracie

Z dokumentů uniklých z panamské firmy Mossack Fonseca vyplývá, že firmy registrované v daňových rájích na Cookových ostrovech a Britských Panenských ostrovech měli také příbuzní nejméně osmi minulých či současných členů stálého výboru politbyra, který je nejvyšším mocenským orgánem vládnoucí Komunistické strany Číny (KSČ).

Aféra Panama Papers:

Logo společnosti Mossack Fonseca, protagonistky dosud největšího úniku tajných...

Stanovy KCŠ přitom zakazují, aby příbuzní jejich členů tyli ze svých rodinných konexí. Stejně tak uniklé informace kontrastují s pompézní protikorupční kampaní stávajících špiček čínského režimu, v jejímž rámci bylo jen za loňský rok potrestáno na 300 000 straníků, kteří se měli provinit nezákonným chováním.

V panamských dokumentech je uveden mimo jiné švagr nynějšího prezidenta Si Ťin-pchinga, který proslul právě svou kampaní proti korupci ve všech vrstvách čínské společnosti.

Podle mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ), které se podílelo na zveřejnění dokumentů, Teng Ťia-kuej, který má za manželku prezidentovu starší sestru, získal v roce 2009 dvě offshorové firmy. K čemu byly tyto společnosti využívány, není podle zpravodajského serveru BBC jasné. V roce 2012, kdy byl Si Ťin-pching jmenován generálním tajemníkem čínské komunistické strany, byly obě firmy spící.

Jméno Ten Ťia-kueje figurovalo již v investigativním materiálu agentury Bloomberg z roku 2012, jenž poukázal na mnohamilionový majetek Tenga a jeho manželky v oblasti nemovitostí, akciových podílů a dalších.

V uniklých tajných materiálech se objevuje také dcera bývalého premiéra Li Pchenga Li Siao-lin či Jasmine Li, vnučka někdejšího vysokého stranického funkcionáře Ťia Čching-lina. Li Siao-lin vlastní offshoreovou společnost Cofic Investments Ltd registrovanou na Britských Panenských ostrovech (BVI), pověstném daňovém ráji, a Jasmine Li obdržela svou offshorovou společnost dokonce už jako náctiletá, uvedlo ICIJ.

Na koho míří Panama Papers?
Na koho míří Panama Papers?

Blokáda sociálních sítí

Řada internetových novinových článků o Panamských dokumentech a příspěvků na toto téma na sociálních sítích se v úterý podle AP nedala v Číně otevřít. Jak informuje zpravodajka BBC, po zadání hesla „Panama Papers“ do nejužívanějšího čínského vyhledávače se objeví varování, že výsledky vyhledávání porušují zákony Čínské lidové republiky a články nelze otevřít.

Od pondělního rána navíc z čínských sociálních platforem a mikroblogů jako Weibo či Wechat zmizely stovky příspěvků spojených tématem největšího úniku tajných dat v historii. Uživatelé sdíleli čínské překlady zahraničních zpráv a živě o nich diskutovali s použitím tematického hashtagu, nicméně během následujících hodin byla řada těchto debat vymazána, informuje BBC.

K TÉMATU:

Jen z tematické stránky Weibo zmizelo minimálně 481 diskusí. Podle stránek Freeweibo.com, jež monitorují cenzuru této oblíbené mikroblogové sítě, jsou Panama Papers druhým nejcenzurovanějším termínem - hned po cenami ověnčeném hongkongském snímku Ten Years (Deset let), který v koláži pěti povídkových filmů líčí pochmurnou budoucnost Hongkongu pod totalitní nadvládou pekingského ústředí.

Blokáda přesto nebyla úplná, k přečtení byly například zprávy zmiňující fotbalistu Lionela Messiho a další osobnosti v dokumentech, které se nevztahovaly k Číně, uvedla agentura AP.

Novinářské odhalení rozsáhlé sítě firem v daňových rájích, které během více než 30 let pomáhala zakládat panamská poradenská firma Mossack Fonseca, čínská média kritizovala. Podle nich jsou hlavními terči kauzy oponenti Západu, především ruský prezident Vladimir Putin.

„Pokaždé, když došlo k takovémuto úniku dokumentů, převzala kontrolu nad interpretací západní média. Především vliv Washingtonu je patrný. Informace, které jsou pro USA negativní, jsou minimalizovány, pozornost je naopak věnována ne-západním vůdcům, jako je Putin,“ napsal Lidový deník, který vydává čínská vládní komunistická strana.

ČTK, mslMagdalena Slezáková
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!