Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Panama Papers mohou srazit hlavu premiérovi Islandu, aféra žene lidi do ulic

Svět

  12:47aktualizováno  14:42
REYKJAVÍK - Obří kauza Panama Papers vrhá kromě řady dalších státníků nepříznivé světlo rovněž na islandského premiéra Sigmundura Dávida Gunnlaugssona. Po úniku tajných dokumentů čelí předseda islandské vlády obvinění, že prostřednictvím offshorové společnosti zatajil milionové investice do bankrotujících bank ve své zemi, a sílí tlak na jeho rezignaci. Premiér sám odstoupit nehodlá. V Reykjavíku chystají aktivisté pouliční protesty.

Islandský premiér Sigmundur David Gunnlaugsson. foto: ČTK

„Doufám, že si premiér uvědomí vážnost situace a bude mít dostatek slušnosti, aby podal demisi před začátkem dnešního jednání parlamentu,“ prohlásila poslankyně za Pirátskou stranu Birgitta Jónsdottirová. Zasedání parlamentu bude zahájeno v 15:00 místního času (17:00 SELČ) a podle serveru Bloomberg je možné, že by se hlasování o nedůvěře mohlo konat již v ten samý den.

Gunnlaugsson v pondělí v islandské televizi prohlásil, že neodstoupí, a dodal, že uniklé informace nepřinesly nic nového. Také podle islandského ministra zahraničí Gunnara Bragiho Sveinssona se šéf vlády nedopustil ničeho ilegálního. „Není na tom nic podivného,“ vzkázal Sveinsson ze své cesty do Indie. V dalším rozhovoru ale premiér neustál dotazy a předčasně jej ukončil.

4. dubna 2016

Do ulic vyrazily tisíce odpůrců premiéra s výzvou k vypsání předčasných voleb. Pirátská strana je podle průzkumů veřejného mínění nyní nejsilnější stranou s 37procentní podporou voličů, za ní jen těsně zaostává vládní koalice.

Podíl ve zkrachovalých bankách

Uniklé a v neděli poprvé zveřejněné dokumenty dokládají, že Gunnlaugsson s manželkou Annou Sigurlaug Palsdóttirovou zakoupili v roce 2007 offshorovou firmu Wintris registrovanou na Britských Panenských ostrovech, informuje BBC. Učinili tak s pomocí právní firmy Mossack Fonseca, odkud dokumenty o využívání daňových rájů světovými politiky, obchodníky, sportovci a dalšími osobnostmi unikly.

Aféra Panama Papers:

Logo společnosti Mossack Fonseca, protagonistky dosud největšího úniku tajných...

Když Gunnlaugsson o dva roky později získal poslanecký mandát, svůj podíl ve společnosti zamlčel. Po osmi měsících jej pak prodal Palsdóttirové za částku jednoho dolaru.

Panamské dokumenty rovněž uvádějí, že Gunnlaugsson nad Wintrisem disponoval plnou právní mocí, což mu umožňovalo řídit společnost „bez jakýchkoli omezení“. Obdobnou pravomoc měla i jeho manželka.

Offshoreová firma byla údajně využívána k investicím milionů dolarů, které Pálsdóttirová zdědila. Soudní záznamy dokládají, že firma Wintris měla významný investiční podíl ve třech velkých islandských bankách, jež podlehly tlaku globální finanční krize na konci minulé dekády. Island tehdy patřil mezi nejhůže postižené země světa.

Akcie Wintrisu ve zmíněných finančních ústavech měly dosahovat hodnoty téměř 4 milionů dolarů, uvádí The Guardian. Mezinárodní konsorcium pro investigativní žurnalistiku (ICCJ) zveřejnilo také investiční certifikáty, jež Gunnlaugssonův a Palsdóttirové podíl ve Wintrisu potvrzují. Společnost Wintris je v panamských dokumentech označena za věřitele, který měl v rámci zbankrotovaných bank milionové pohledávky.

Sigmundur Gunnlaugsson, od roku 2009 předseda Pokrokové strany a od května 2013 premiér ostrovního státu, byl přímo zapojen do vyjednávání v otázce inkriminovaných bank, která mohla ovlivnit hodnoty dluhopisů držených právě Wintrisem. Nový předseda vlády slíbil nekompromisně jednat s věřiteli bank a v roce 2015 dospěl v rozhovorech s nimi k dohodě.

Odolával přitom tlaku zahraničních věřitelů na plnou výplatu jejich vkladů, upozorňuje BBC. Pokud by zahraniční věřitelé byli vyplaceni, mělo by to opačný dopad jak na islandské banky, tak na hodnotu dluhopisů držených Wintrisem. Gunnlaugsson však zájem své manželky na celé záležitosti tajil.

‚Ptáte se na nesmysly‘

S kauzou Wintris byl islandský premiér konfrontován již v březnu během rozhovoru pro švédskou stanici SVT. Jeho tehdejší nejistá a značně emotivní reakce mu neprospěla. „Ptáte se mě na nesmysly. Nalákali jste mě k rozhovoru pod falešnými záminkami. Nevím, jak tyhle věci fungují, ale všechno je od začátku přiznáno v daňové zprávě,“ rozčilil se tehdy a s větou „Tohle je naprosto nemístné!“ opustil studio.

Sdílnější byl posléze Gunnlaugssonův mluvčí. V obsáhlém prohlášení pro ICCJ ujistil, že premiér kladl zájem islandského lidu před požadavky žadatelů zkrachovalých bank. „Ztráty premiérovy manželky na dluhopisech vydaných zkrachovalými bankami se vyšplhají na stovky milionů (islandských korun), zatímco rozsah náhrad je extrémně malý,“ uvedl.

Almodóvar, Messi i španělská princezna. Kauza Panama Papers zasáhla svět celebrit

Mluvčí dodal, že Palsdóttirová o majetku informovala daňové úřady a že podle parlamentních regulí Gunnlaugsson nemusel své zájmy ve Wintrisu hlásit. Důvodem vydání společného osvědčení o podílu ve Wintrisu prý bylo to, že ministr a jeho manželka vlastnili společný bankovní účet. Dvojice na to měla být upozorněna během revize dokumentů v roce 2009.

„Oběma bylo vždy jasné, že majitelkou akcií je premiérova manželka, a to se nezměnilo. Proto bylo neprodleně požadováno, aby byla akcionářská struktura upravena. Vše bylo tehdy jasně řečeno v emailové komunikaci,“ oznámil mluvčí.

BBC nicméně konstatuje, že uniklé panamské dokumenty vyvolaly na Islandu vážné otázky o budoucnosti nynější vlády. Kromě Gunnlaugssona samotného totiž dokládají, že v kauze kontroverzních offshorových investic figurují i další dva ministři jeho kabinetu včetně ministra financí Bjarniho Benediktssona.

Autoři: ,

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...