Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Firmy se zamilovaly do šrotovného

Ekonomika

  15:23
Šrotovné se mezi českými podnikateli stalo fenoménem. Zatímco většina evropských zemí příspěvky na automobily zavedla, v Česku se o nich jen píše. V okamžiku, kdy poskytovatelé elektřiny předběhli vládu a začali přispívat na elektrospotřebiče, o šrotovném se mluví už i mezi nábytkáři, plastickými chirurgy a nejnověji i v cestovních kancelářích a restauracích.

Doby, kdy se šrotovaly jen auta, jsou nejspíš pryč. foto: ČTK

"Všechny ty firmy toho využívají jako nadsázky, že to je něco navíc, něco zadarmo, všichni v tom podvědomě vidí příspěvek na něco nového," uvedl prezident Asociace českých reklamních agentur Pavel Brabec. Šrotovné v reklamě se prý ujalo proto, že se v médiích objevuje velmi často a všichni mu rozumějí.

"Šrotovné, rovná se příspěvek, je to nyní moderně řečeno cool slovo, protože se o tom mluví. Firmy ho využívají, aby ten svůj reklamní vzkaz posunuly dát, snaží se zákazníkovi podsunout informaci, že mu dávají něco navíc," řekl Brabec.

Šešrotujte dovolenou v Česku....

Šrotovné prý zmizí z reklamy poté, co se přestane objevovat v novinách a televizi. Zavedení šrotovného na dovolenou oznámila dnes například cestovní kancelář Exim Tours. Chce tak přilákat klienty, kteří letos v rámci šetření hodlali strávit dovolenou v tuzemsku. Za sešrotování "tuzemských" plánů jim CK nabízí 1000 korun za osobu při nákupu dovolené u moře.

Podle analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka jde pouze o obdobu slev, kterými letos většina kanceláří čelí odlivu klientů. Jiné "cestovky" nabízejí například zdarma pojištění stornovacích poplatků při ztrátě zaměstnání nebo několikasetkorunové slevy pro stálé klienty. Podle Beránka letos dojde k poklesu prodejů zájezdů zhruba o 15 procent.

.... nebo sebe v restauraci

Šrotovné vzaly za své i některé restaurace nižších cenových skupin. Termín však naplnily zásadně odlišným obsahem. "Šrotovné U jezu! Každý, kdo u nás bude na šrot, má jednu kávu a anacid zdarma," hlásá nápis u jisté zahradní restaurace. Její reklamní cedule koluje po internetu a zavdává adresátům příčinu k veselí i dalšími "hláškami".

Skutečné šrotovné, tedy příspěvek na výměnu starého vozu za nový, zavedly některé evropské státy jako jeden z nástrojů boje proti krizi. O jeho zavedení se uvažuje i v České republice. Někteří ekonomové jej považují za nespravedlivou podporu jednoho odvětví.

Češi na šrotovné slyší

Že je šrotovné chytrý reklamní tahák, ukazuje i "Bílé šrotovné, které na elektrospotřebiče od středy vyplácí ČEZ. O tisícikorunový příspěvek, který na nákup úsporných elektrospotřebičů nabízí, je mezi lidmi značný zájem. Šrotovné při nákupu chladniček, mrazáků, jejich kombinací nebo praček využila již více než stovka zákazníků. Šrotovné platí pouze v prodejnách Datart a Euronics a podle odhadů ČEZ vystačí na nákup několika tisíc elektrospotřebičů.

"Za dva dny v našich prodejnách využilo tuto nabídku více než sto lidí," řekl mluvčí sítě Euronics Bohuslav Komín, podle kterého zájem zákazníků o tuto akci nepolevuje. Slevu již ve středu získalo několik desítek zákazníků elektroprodejen Datart a velké množství se jich na tuto akci vyptávalo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!