Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ford Mustang - americká legenda s pádícím koněm na kapotě

Ekonomika

  6:31
WASHINGTON - Není mnoho amerických sportovních automobilů, které by si zasloužily přívlastek "legendární". Kromě Chevroletu Corvette nebo Dodge Charger mezi typické "muscle cars", tedy dvoudveřové sportovní vozy s vysokým výkonem, patří i Ford Mustang. Tento dynamický sporťák, který získal své jméno podle úspěšných stíhacích letounů z druhé světové války, sjel z výrobních linek poprvé před padesáti lety, 9. března 1964.
Ford Mustang (ilustrační foto)

Ford Mustang (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Za půl století výroby opustilo brány automobilky kolem devíti milionů vozů s charakteristickým logem pádícího koně na kapotě. Tou nejslavnější verzí asi navždy zůstane jeho první generace. Myšlenku viceprezidenta Fordu Lee Iaccocy na levné sportovní auto pro dospívající poválečnou generaci dovedli k dokonalosti techničtí inženýři automobilky. Vůz se vyznačoval elegantní karosérií s dlouhou přední kapotou a krátkou zádí. Pro svůj originální designový styl, který nedlouho po něm převzaly podobně laděné automobily jako byl třeba Chevrolet Camaro, se Mustang stal průkopníkem nové třídy vozidel, takzvaných "pony cars".

Legenda

Americká legenda se objevila i v několika českých filmech, například v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje! za volantem jednoho červeného exempláře seděl Luděk Sobota, který v něm spěchal na zámek Konopiště.

První Mustangy se dočkaly výrazného obchodního úspěchu a do konce výroby v roce 1973 jich vznikly skoro tři miliony. Jejich prodej byl podpořen i masivní reklamní kampaní a cenou, která byla o téměř polovinu nižší než u konkurenčního Chevroletu Corvette. Vyráběly se ve dvou verzích; jako čtyřmístné dvoudveřové kupé a kabriolet se stahovací plátěnou střechou. Později se přidala varianta fastback se splývavou zádí. Vůz se prodával i v Evropě, třeba v Německu pod označením T5, neboť jméno Mustang měla zaregistrované továrna Krupp, která pod tímto názvem vyráběla nákladní automobily.

Slabinou byl pouze nepříliš silný šestiválcový motor o objemu 2,8 litru a výkonu 100 koní. Velmi brzy však na trh přišly "posílené" modely s osmiválcovými motory o objemu 4,3 a 4,7 litru. Mustang se stal vděčným objektem různých úprav, k nejslavnějším patřil Shelbyho Mustang GT-350 z roku 1965 s výkonem přes 300 koní, který nabízel skvělé dynamické vlastnosti. Ve Spojených státech dosáhl Mustang téměř masového rozšíření. Oblíbila si ho i řada známých osobností, jezdil s ním například bývalý americký prezident Bill Clinton, herec Charlie Sheen nebo zpěvák Jim Morrison.

V roce 1974 byla veřejnosti představena druhá generace Mustangu, ale i z důvodu ropné krize a nutného snižování emisí na skvělé prodejní výsledky svého předchůdce nenavázala. Aktuálně se Mustang od roku 2005 vyrábí ve své páté generaci, která se vzhledově přibližuje úspěšnému původnímu modelu. Na pomyslné startovní čáře už ale stojí nová, šestá generace vozu, která by se podle spekulací měla objevit na evropském trhu v roce 2015. Do Evropy se bude dovážet s úsporným přeplňovaným motorem EcoBoost o objemu 2300 ccm a výkonu 309 koní, nebo s klasickým pětilitrovým osmiválcem o výkonu 426 koní.

PSALI JSME:

Mustang se objevil mimo jiné v téměř třech tisících filmech a televizních pořadech. Na stříbrném plátně debutoval v roce 1964 v "bondovce" Goldfinger, osm měsíců po svém uvedení do prodeje. Koncem šedesátých let tento model proslavil americký herec Steve McQueen, který jako poručík Frank Bullit ve svém zeleném Mustangu GT 390 "proháněl" padouchy řítící se ulicemi San Franciska v Dodge Charger. Celé pronásledování ve snímku Bullitův případ trvalo devět minut a tato scéna se zařadila mezi nejslavnější filmové honičky všech dob.

Autoři: ,