Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Pražskou Opletalku ovládly veterány, objevil se i parní automobil

Ekonomika

  6:16
PRAHA - Výstava zhruba 160 historických vozidel - automobilů i motocyklů připomněla v sobotu v centru Prahy 110. výročí založení Autoklubu ČR. Opletalovou ulicí projížděla replika parního automobilu Baffrey z roku 1886, avšak mezi originály byly i "loukotě a řemeny", jak sběratelé přezdívají vozidlům vyrobeným před rokem 1918.

otně čoudící parovůz s pronikavou výstražnou píšťalou má dva válce a výkon na zadních kolech téměř sedm koňských sil. "Uhání" až dvacetikilometrovou rychlostí, spotřebuje několik lopatek uhlí a hlavně deset litrů vody na kilometr. foto: ČTK

Perličkou v programu byla rekonstrukce atentátu na arcivévodu Františka Ferdinanda d'Este v Sarajevu, která před sto lety předznamenala první světovou válku. Následníka rakousko-uherského trůnu s jeho manželkou Žofií Chotkovou v historických kostýmech dostihl srbský separatista Gavrilo Princip na rohu Opletalovy s Jeruzalémskou. I když kulí při rekonstrukci nevyšlo sedm jako v Sarajevu, neboť se zbraň zasekla, byl atentátník členy c. k. policie spolu s tajnými policisty zatčen a předán spravedlnosti. Akci, na které se podílela Četnická pátrací stanice Praha, přihlížely i desítky kolemjdoucích včetně zahraničních turistů.

Ti si hojně fotografovali parní silniční vozidlo, které v letech 2008-2012 vyrobila parta nadšenců z Rokycan díky spolupráci s Národním technickým muzeem, které jim poskytlo zachovalou dokumentaci. Původní samohyb vznikl v roce 1886 v Leitenbergerově kartounce v Josefově Dole u Kosmonos. Notně čoudící parovůz s pronikavou výstražnou píšťalou má dva válce a výkon na zadních kolech téměř sedm koňských sil. "Uhání" až dvacetikilometrovou rychlostí, spotřebuje několik lopatek uhlí a hlavně deset litrů vody na kilometr. Stejně jako v době vzniku před ním běžel chlapec s červeným praporkem, aby varoval chodce.

Praga i Rolls Royce

"Vozidel vyrobených před rokem 1918 je přihlášeno 12 a těch s datem zrodu před rokem 1945 více než pět desítek. Zajímavá je Praga Grand z roku 1922, nebo závodní Praga Alfa, která se zúčastnila závodu 1000 mil československých. Je tu řada zahraničních značek, například MG, Ford, Mercedes, Renault, Citroen i Rolls Royce, avšak zastoupeni jsou pochopitelně také domácí výrobci Praga, Škoda, Aero, Jawa, Tatra a Velorex," řekl ČTK předseda Acosiace Veteran Car Clubů František Čečil.

Účastníci setkání, kteří se pak vydali i na jízdu Prahou, zhlédli módní přehlídku dobového oblečení s názvem Od šněrovačky k minisukním členek klubu Salón 1. republiky. Swingovými rytmy přispěl Brass Band Rakovník.

Podle Čečila má asociace veteránů v Autoklubu ČR přes dva tisíce členů.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.