Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Kritická chyba Androidu. Hackeři mohou napadnout mobil i přes obrázek

Ekonomika

  15:23
PRAHA - Mobil s operačním systémem Android lze napadnout i přes pouhý obrázek ve formátu PNG. Stačí si ho uložit z internetu nebo e-mailu a následně ho ve svém zařízení otevřít. Toto riziko hrozí několika milionům uživatelům s operačním systémem Android 7.0 až po aktuální verzi Android 9.0.

Maskot Androidu před logem společnosti Google. foto: Reuters

Bezpečnostní riziko, které může nastat při otevření obrázku s koncovkou PNG, přiznala samotná společnost Google. Ta každý měsíc vydává bezpečnostní záplaty a opravy. Společně s aktualizací Google zveřejňuje také chyby, které byly opraveny. V pondělí 4. února právě v článku popisující změny informovala společnost o kritické chybě Androidu.

Detailnější informace o bezpečnostní chybě Google nezveřejnil, ani co může případně malware způsobit.

Až 90 procent chytrých TV s Androidem mohou napadat viry

Uživatelé, kteří si únorovou aktualizaci stáhli, se už tedy nemusí bát. Bezpečnostní chybu nová záplata vyřešila. Majitelé telefonů, pro které už aktualizace firmwaru Google nevydává, by ale měli zůstat na pozoru.

Zákeřnost této chyby je v tom, že stačí pouze ve smartphonu otevřít obrázek PNG. Proto by si měli všichni, kteří si nemůžou stáhnout opravu, dávat pozor, jaký obrázek stahují nebo u jakého e-mailu si stahují přílohy.

Autor:

Kde zabavit děti na celý den? V brněnském BRuNO family parku!
Kde zabavit děti na celý den? V brněnském BRuNO family parku!

BRuNO family park nabízí široké možnosti zábavy pro rodiče i děti. Přes 40 atrakcí uvnitř moderního areálu se rozprostírá na ploše 4000 m2....