Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Inflace v dubnu vzrostla. Hlavně kvůli cenám pohonných hmot, soudí analytici

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Meziroční inflace v dubnu zřejmě vzrostla z březnových dvou procent, a to až o půl procentního bodu. Ke zrychlení tempa růstu cen přispělo především zdražení pohonných hmot, soudí analytici. Podle nich ale současný vývoj neznamená oživení inflační vlny z předchozích dvou let.
  7:54

Analytici předpokládají, že se růst spotřebitelských cen dlouhodobě udrží v tolerančním pásmu České národní banky (ČNB), které je nastaveno mezi jedním a třemi procenty. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o dubnové inflaci v pondělí.

Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil předpokládá, že se ceny proti březnu zvýšily o 0,4 procenta a v meziročním vyjádření vzrostly o 2,5 procenta.

„V průběhu dubna oproti předchozímu měsíci zdražovaly pohonné hmoty, které odrážely růst cen ropy na mezinárodním trhu. K tomu se pravděpodobně přidalo sezónní zdražování oděvů a obuvi a také sektor stravování a ubytování, kde jsou stále patrné dozvuky předchozího období zvýšené inflace. Naopak tlumivý efekt by na inflaci měl mít oddíl rekreací a kultury, kde duben patřívá ke slabším měsícům, a také kategorie bydlení,“ sdělil.

Upozornil, že v meziročním srovnání se projevuje i loňský neobvyklý pokles cen, který tak letošní inflaci zvyšuje.

Ceny potravin klesají

„Podle naší prognózy ovšem v dubnu inflace opět mírně stoupla a dosáhla 2,4 procenta, a to zejména v důsledku růstu cen pohonných hmot, který je dán nejen rostoucími cenami na světových trzích, ale také slabší korunou. Rovněž pokračoval růst cen v oblasti služeb,“ uvedli analytici Raiffeisenbank.

„Ceny potravin pravděpodobně pokračovaly v meziročním poklesu, ale poslední údaj o cenách v zemědělském sektoru naznačuje, že tento trend nemusí už příliš dlouho trvat. Pokud by se takový scénář naplnil, inflace by povyskočila blíže k horní hranici tolerančního pásma ČNB,“ doplnili.

Rovněž analytici České spořitelny očekávají v dubnu meziroční inflaci 2,4 procenta. „V příštích měsících by se inflace měla stále pohybovat blízko inflačního cíle, ve druhé polovině letošního roku ale může znovu zesílit směrem ke třem procentů či i lehce nad tuto hladinu. Proinflačními riziky zůstává stále vysoký růst cen služeb, slabá koruna, dopady očekávaného ekonomického oživení a růst cen zemědělských výrobců,“ uvedli.

Česko se v letech 2022 a 2023 potýkalo s dvoucifernou inflací, pod deset procent se dostala loni v červnu. Letos v lednu skokově klesla na 2,3 procenta, od února se držela na dvouprocentním cíli ČNB. Za celý letošní rok očekává ČNB průměrnou inflaci 2,3 procenta, podle prognózy ministerstva financí bude 2,7 procenta.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!