Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Turecko utnulo obchod s Izraelem, pro něj to je diktátorské porušení dohod

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (15. listopadu 2023) foto: Profimedia.cz

Dva nejmenovaní turečtí představitelé agentuře Bloomberg sdělili, že jejich země zcela zastavila obchod s Izraelem. Ankara tím dává najevo nesouhlas s počínáním Izraele v Pásmu Gazy. Podle izraelského ministra zahraničí Jisraela Kace Turecko svým krokem porušuje mezinárodní dohody. V dubnu turecké úřady ze stejného důvodu částečně omezily export do Izraele. Nové opatření se má týkat i dovozu.
  19:51

Podle tureckého statistického úřadu objem zahraničního obchodu mezi Tureckem a Izraelem loni činil 6,8 miliardy dolarů (zhruba 159 miliard korun). Zhruba tři čtvrtiny celého objemu tvořil turecký vývoz do Izraele.

Turecké úřady na začátku dubna ohlásily, že omezují export do Izraele u zboží z 54 různých kategorií. Opatření se týkalo například ocele, leteckého paliva či železa. Ankara tehdy krok odůvodnila tím, že jí Izrael neumožnil zapojit se do shazování humanitární pomoci pro obyvatele Pásma Gazy ze vzduchu.

Turecká vláda zatím opatření, které podle agentury Bloomberg zablokovalo vývoz i dovoz, oficiálně neoznámila. Prezident Erdogan je však hlasitým odpůrcem izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy a v uplynulých měsících označil Izrael za teroristický stát. Palestinské hnutí Hamás, které loni 7. října spáchalo teroristický útok na jihu Izraele, naopak nazval osvobozeneckou organizací.

Zablokováním obchodu turecký prezident Erdogan porušil mezinárodní dohody, uvedl izraelský ministr zahraničí Kac. „To je způsob, jakým se chovají diktátoři - přehlížejí zájmy lidí a podnikatelů v Turecku a nedbají na mezinárodní dohody,“ uvedl šéf izraelské diplomacie.

Aparátu svého ministerstva již dal pokyn, aby vypracoval alternativy vůči obchodování s Tureckem, například posílením domácích dodavatelů či vyhledáním nových dodavatelů v jiných zemích.

Autoři: ,