Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak to uděláme s naftou za miliardu? Češi jednali se zájemci o sklad Viktoriagruppe

Evropa

  6:00
PRAHA - Čeští správci rezerv se rozhodli aktivně řešit budoucnost státní nafty za více než miliardu korun zablokovanou v německém skladu firmy Viktoriagruppe. Oslovili několik vážných zájemců, kteří krouží kolem majetku této padlé společnosti, jež pro Česko ochraňovala palivo.

Palivové sklady. Ilustrační foto. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Vítěz, který cenný sklad nakonec od Viktoriagruppe získá, bude muset vyřešit, co s 80 miliony litry nafty, které patří České republice. Proto se podle informací serveru Lidovky.cz uskutečnila v kancelářích Správy státních hmotných rezerv (SSHR) série schůzek s vybranými firmami, které na areál u bavorského Kraillingu podaly nabídky.

Je totiž mimo jiné nutné naplánovat logisticky velmi složitý přesun obřího množství paliva. Ten nelze provést bez opravy rozbité železniční trati vedoucí ke skladům. A jinak než s pomocí desítek vlaků není reálné nouzovou zásobu státu na dva a půl dne z Německa odvézt.

Padlého strážce české nafty chtějí koupit slovenští investoři Slavia Capital

„Můžu potvrdit, že proběhly informační schůzky s insolvenčním správcem vybranou skupinou potenciálních zájemců o tento sklad. Ty se týkaly pouze nafty, která je v Kraillingu uložena,“ řekl pro Lidovky.cz šéf správy rezerv Pavel Švagr.

Zdůraznil, že rozhovory s investory se netýkaly samotného prodeje areálu, což je výlučná záležitost insolvenčního správce a věřitelského výboru naftové firmy Viktoriagruppe. Přeloženo: čeští správci rezerv hlavně mapovali ochotu zájemců ke spolupráci na řešení „evakuace“ nafty.

„Zdá se, že prioritou insolvenčního správce je v tuto chvíli nalézt vhodného kupce pro tento areál. Z povahy věci je logické, že nemůžeme v současné chvíli bližší informace o této skupině investorů sdělovat,“ dodal Švagr.

Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu.

Z nejrůznějších indícií je ale zřejmé, kdo pražské kanceláře SSHR navštívil, byť celkově je situace kolem počtu i jmen zájemců o zmíněný sklad v Kraillingu (i areál v českém Chlumci nad Cidlinou) poněkud nepřehledná.

Zájem o obě místa už pro Lidovky.cz v minulosti potvrdila slovenská investiční skupina Slavia Capital. Jednání se správou rezerv ale její zástupci komentovat nechtěli. „Zůstáváme u stanoviska, které jsme už ve věci zaujali. O detailech mluvit nebudeme, dokud transakce nebude uzavřená,“ sdělil mluvčí investorů Peter Benčurík.

Podle informací serveru se o majetek Viktoriagruppe zajímá i městečko Krailling či moravská společnost Fau, která obchoduje s pohonnými hmotami. I její zástupci se podle všeho byli na SSHR bavit o možné spolupráci na přesunu nouzového paliva.

„Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ odbyl veškeré otázky ředitel firmy Vojtěch Csabi. Už před několika měsíci sdělil, že je v této věci vázán mlčenlivostí.

Tajné služby varovaly

Viktoriagruppe je v insolvenci od února loňského roku, vyvolali ji samotní manažeři. Firma s německým jménem ale českým vedením začala skladovat naftu pro Správu státních hmotných rezerv před dvanácti lety. Do německého Kraillingu pak na základě smluvního dodatku převezla část paliva v roce 2010. Navzdory tomu, že před tímto krokem zástupce státu varovala i tajná služba BIS.

Viktoriagruppe nadělala dluhy ve výši desítek milionů eur, největším věřitelem je suverénně český stát. Na daních a dalších poplatcích mu firma dluží zhruba 600 milionů korun. Mezi pohledávky zařadili zástupci Česka i bezmála 80 milionů litrů strategické nafty, jejíž hodnota je přibližně 1,2 miliardy korun.

Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu.
Areál v Kraillingu a insolvenční správce firmy Viktoriagruppe Mirko Möllen.

V německém skladu ji téměř rok zadržoval konkursní správce Viktoriagruppe Mirko Möllen. Byť už povolil její odvoz, tak stále neuznal, že palivo skutečně patří Česku a vyhradil si právo se o ni v budoucnu soudit.

Nyní je kvůli vyjednávání o prodeji skladu v Kraillingu – kde se česká nafta nachází – u ledu řešení problému s odvozem nafty. Neřeší se například povolení k nutné opravě kolejí.

Ke stavu vyjednávání o novém majiteli areálu, a tím pádem i budoucím partnerovi českých úřadů, se správce trvale odmítá vyjadřovat. Stejně tak i k jakýmkoliv jiným záležitostem v tomto spletitém případu.

„Jak již bylo několikrát zmíněno, podle německého insolvenčního práva, není insolvenční řízení veřejné. Kdo podává nabídky a kdy, je důvěrně. K podrobnostem prodeje bohužel nemohu poskytnout žádné informace,“ reagoval Möllen.

PŘÍPAD VIKTORIAGRUPPE

 • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
 • Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.
 • Kvůli finančním problémům firmy na podzim odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 měla navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Kraillingu.
 • Firma se v prosinci sama poslala do úpadku. Insolvenční správce Mirko Möllen následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám a nejasnostem kolem vlastnictví paliva.
 • Do současné doby české pohledávky - zahrnující i nároky českých celníků a finanční správy - neuznal. Dohromady je to zhruba 1,8 miliardy korun.
 • V listopadu rozhodl arbitrážní soud o sporu dvou někdejších společníků ve firmě Viktoriagruppe: Rostislava Haláška a Petra Malého.
 • Podle verdiktu je majitelem firmy Halášek a firma Cioltit, Malý prý akcie získal na neoprávněné.
 • Cilotit už oficiálně oslovil stát s nabídkou o spolupráci. Plánuje také zpochybnit některé kroky insolvenčního správce.
 • V únoru povolil správce odvoz české nafty. Dal jí na to ale termín do 30. dubna 2016.
 • Zároveň nepotvrdil vlastnictví českého státu a nevzdal se možnosti následně vymáhat palivo soudně.
 • Möllen v březnu 2016 prodloužil lhůtu pro odvoz české nafty o dobu během níž se bude zabývat prodejem areálu v Kraillingu.
Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...