Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Padlého strážce české nafty chtějí koupit slovenští investoři Slavia Capital

Slovensko

  9:00
PRAHA/KRAILLING - Kolem lukrativních areálů firmy Viktoriagruppe, která skladovala nouzové palivo pro český stát, krouží několik zájemců. Zájem oficiálně potvrdila i významná investiční skupina ze Slovenska, Slavia Capital.

Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. foto: ČTK

Podle zjištění serveru Lidovky.cz podala nabídku na sklad v Chlumci nad Cidlinou i na bavorské nádrže v Kraillingu.

Investoři ze Slavie se zaměřují mimo jiné právě na energetiku – sami sebe označují za největšího soukromého skladovatele ropných produktů na Slovensku. Jejich zájem o nejcennější část majetku společnosti Viktoriagruppe – která je od loňského února v insolvenci – je tedy logický.

Zaplatíme všechny dluhy a Česku uznáme naftu, vzkázal majitel Viktoriagruppe

Je dobré připomenout, že sklad v německém Kraillingu stále ukrývá zhruba 80 milionů litrů nafty, která patří Česku, ale stále se jí z různých důvodů nepodařilo odvézt. I v Chlumci nad Cidlinou se nacházela část paliva ze strategických zásob státu, ale tu se v době, kdy se Viktoriagruppe finančně hroutila, podařilo včas přesunout.

Informace serveru o zájmu Slavie Capital - která investuje také do letectví či potravinářského zboží - oficiálně potvrdili i její zástupci.

„Předmětem akvizičního zájmu z naší strany jsou skladovací aktiva v České republice a v Německu. Reagovali jsme na informace, které zveřejnil insolvenční správce v Mnichově, a podali jsme nabídku,“ popsal mluvčí skupiny Peter Benčurik.

Areál v Kraillingu a insolvenční správce firmy Viktoriagruppe Mirko Möllen.
Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. Dřívě sloužil vojenským...

Zmíněný insolvenční správce Viktoriagruppe Mirko Möllen nyní vyhodnocuje podané nabídky. Kromě Slavie Capital se podle informací serveru Lidovky.cz zajímá o majetek zadlužené firmy také přerovská firma Fau, která se mimo jiné věnuje prodeji a skladování nafty. Ve hře je podle všeho také městečko Krailling, v jehož blízkosti skladovací areál s podzemními nádržemi leží.

Pokud konkursní správce oba sklady prodá, měl by utržené peníze rozdělit mezi řadu věřitelů, z nichž je suverénně největší Česká republika.

VÍCE O PŘÍPADU:

Viktoriagruppe – která pro ni ochraňovala palivo od roku 2004 - jí dluží na daních či jiných poplatcích zhruba 600 milionů korun. Cena samotné nafty „uvězněné“ v Kraillingu je pak zhruba 1,2 miliardy.

Jak vysoké jsou nabídky, podané na výše uvedené areály, není v tuto chvíli jasné. „Prodejní proces dosud nebyl uzavřen. Kupec zatím není jistý. K opatřením směřujícím ke zhodnocení majetku nemohu poskytnout žádné informace,“ uvedl už dříve insolvenční správce Möllen.

Ze strategických důvodů nechce být příliš výřečný ani zástupce Slavia Capital. „Vzhledem k tomu, že je tato akvizice v procesu, bližší informace k ní nebudeme poskytovat,“ řekl mluvčí Benčurik.

Podle dostupných informací se může cena obou areálů vyšplhat až na cenu výrazně přesahující dvacet milionů eur.

PŘÍPAD VIKTORIAGRUPPE

 • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
 • Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.
 • Kvůli finančním problémům firmy na podzim odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 měla navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Kraillingu.
 • Firma se v prosinci sama poslala do úpadku. Insolvenční správce Mirko Möllen následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám a nejasnostem kolem vlastnictví paliva.
 • Do současné doby české pohledávky - zahrnující i nároky českých celníků a finanční správy - neuznal. Dohromady je tozhruba 1,8 miliardy korun.
 • V listopadu rozhodl arbitrážní soud o sporu dvou někdejších společníků ve firmě Viktoriagruppe: Rostislava Haláška a Petra Malého.
 • Podle verdiktu je majitelem firmy Halášek a firma Cioltit, Malý prý akcie získal na neoprávněné.
 • Cilotit už oficiálně oslovil stát s nabídkou o spolupráci. Plánuje také zpochybnit některé kroky insolvenčního správce.
 • V únoru povolil správce odvoz české nafty. Dal jí na to ale termín do 30. dubna 2016.
 • Zároveň nepotvrdil vlastnictví českého státu a nevzdal se možnosti následně vymáhat palivo soudně.
 • Möllen v březnu 2016 prodloužil lhůtu pro odvoz české nafty o dobu během níž se bude zabývat prodejem areálu v Kraillingu.
Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat