Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Jak vybrat správný oblek? Volte vlnu. V levném polyesteru se muž více potí

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Nákup obleku z umělých vláken se nevyplácí. Polyester dostává své nositele do nepříjemných situací. Z hlediska finanční investice a přání, jak dlouho má oblek sloužit, je třeba se nad jeho výběrem zamýšlet se stejnou obezřetností, jakou lze přirovnat k volbě nového automobilu.

Foto popis| Nahoď oblek! – nejdůležitější přikázání seriálového svůdníka Barneyho Stinsona. Výjimky byly povoleny jen v případě, kdy sváděl ženu z duše nenávidějící obleky nebo byl v těžké depresi. foto: Wikimedia Commons

Pokud muž nevlastní žádný oblek, je barevná volba zcela jasná – základní. Proto by měla první investice směřovat do černého, šedého nebo tmavě modrého obleku.

Proužky a kostičky mohou přijít až při rozšiřování výbavy šatníku, kdy si je muž jistý, který vzor bude lichotit jeho postavě.

Investice do kvalitního obleku se vrátí. Kolik a za co mají muži utrácet?

Nejvhodnějším materiálem pro oblek je vlna. Objevit lze i šaty ze směsí, ve kterých vlna tvoří výraznou část vedle kašmíru, mohéru nebo hedvábí. Kvalita vlněných látek je označována zkratkou Super X’s. Za písmeno X lze dosadit číslovku. Čím je vyšší, tím je materiál jemnější a kvalitnější. Dobré vlněné obleky jsou značeny číslem 100’s.

Mohér je vlna získávaná ze srsti koz angorských. Materiál má skvělé vlastnosti. Nemačká se, proto je vhodný pro cestování i celodenní sezení v kanceláři. Odolnost mohéru je též vysoká. Snadno nahradí materiály, které se běžně odírají mezi stehny a hůře snáší styk s bezpečnostním pásem při řízení nebo nošení brašny přes rameno.

Z čeho se šijí obleky.
Investice do obleku.

Velmi drahým a luxusním materiálem je hedvábí, získávané ze zámotků bource morušového. Čistě hedvábný oblek by byl velmi nákladný a kvůli vysoké mačkavosti uživatelsky nekomfortní. Proto se s tímto materiálem lze setkat jako s příměsí do látek na obleky, košile či kravaty. V zimě hřeje, v létě chladí a je oblíben i pro svůj přirozený lesk, který látce dodává na výjimečnosti.

Jemnost, lehkost, ale také i náchylnost k rychlému opotřebení jsou dobrými i špatnými vlastnostmi materiálu zvaného kašmír. Jeho vlákna se získávají vyčesáváním podsady kašmírských koz, kde má toto plemeno nejjemnější srst. U kašmíru též platí, že v zimě svého majitele zahřeje (více než vlna) a v létě naopak ochladí.

Nahoď oblek! Seriálová hláška se stává aktuálním módním trendem

Obleky z bavlny nejsou zcela běžným oděvem. Bavlněná saka s hutnou strukturou jsou vhodná spíše na sportovní a volnočasové příležitosti.

Tak je tomu i u pánských obleků ze lnu. Pro svou lehkost a vzdušnost jsou skvělé pro letní měsíce. Kvůli mačkavosti je však není vhodné oblékat do práce, na obchodní schůzky, a už vůbec ne na společenské události. V šatníku by měly zůstat jako volnočasový oděv.

Polyesterová pohroma

Umělá vlákna jsou pro pánský oblek nevhodná, pro svou cenovou dostupnost však často využívaná. Mírná příměs polyesteru (do 20 procent) může dobře posloužit a zabránit v mačkání látky.

Ovšem být oblečen v letních měsících v obleku z polyesteru nebo v saku s polyesterovou podšívkou je pro každého muže pohromou. Neprodyšnost tohoto materiálu způsobuje větší pocení as ním spojený nepříjemný zápach. V případě, že se ve složení pánského saka nebo košile objevuje více než 20 procent polyesteru, označovaného zkratkou PES, je lepší se poohlédnout po jiném modelu.

Při nákupu saka lze jen doporučit věnovat pozornost etiketám, materiálovou skladbu podšívky nevyjímaje. Nejdražší saka mohou mít podšívku z hedvábí, které se však kvůli své jemnosti hůře udržuje a při nesprávném čištění se může srazit. Ideální je proto podšívkovina z viskózy nebo směsi viskózy s acetátem.

Autor: