Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Jaké auto doporučí Bond?

  9:56
LONDÝN/PRAHA - Ve světě luxusních aut se rozhořela nebývalá bitva. Britské automobilky Bentley a Aston Martin si vjely do vlasů kvůli sporu o to, jaký vůz preferuje slavný agent Jejího Veličenstva James Bond.

Automobilky se přou, kterou značku luxusních vozů má agent 007 nejradši. foto: Koláž Šimon LN.Reprofoto

Hádku rozpoutala nejnovější bondovka Peklo pro zvané, která právě dorazila na pulty knihkupectví. V knize, kterou napsal Sabastian Faulks ke stému výročí narození původního autora bondovek Iana Fleminga, agent sviští v nablýskaném dvoumístném kabrioletu Bentley. Oproti tomu v posledních filmových verzích Bond tradičně dává přednost konkurenční značce Aston Martin. Stejně tomu bude i v právě natáčeném pokračování nazvaném Quantum of Solace, kde bude Daniel Craig sedět za volantem Aston Martin DBS.

Na rozdíl od filmového Jamese Bonda preferuje ten knižní vozy Bentley.„V knižních předlohách byla Bondova značka vždycky Bentley,“ vysvětlil pro server BBC Richard Charlesworth ze společnosti Bentley Motors. „Je to jeho srdeční záležitost, skoro stejně důležitá jako dobývání žen. Navíc sám Bondův duchovní otec Fleming byl majitelem a velkým fanouškem bentleyho,“ doplnil hrdě Charlesworth.

Snahy konkurence proniknout do tradičního hájenství vozů Aston Martin však rozesmávají ředitele Astonu Ulricha Beze. „A kdo čte knihy? Bonda udělal slavným až film a v něm chce agent 007 jen to nejlepší. A to je Aston Martin.“ odráží útok Bez. To, v čem jezdil Flemming, považuje ve sporu za nepodstatné.

Za propagaci nic neplatíme
Obě firmy však ujišťují, že za propagaci svých značek autorům knih ani filmů nic neplatí. „Za to, abychom byli v knize, jsme nedali ani libru,“ ohrazuje se Charlesworth. Připouští nicméně, že automobilka vydavatelům k propagaci nové bondovky několik klasických vozů Bentley zapůjčila. ¨

Stejně rezolutně odmítá jakýkoliv product placement i protistrana. „Ti, kteří se milují, si přece nic neplatí“, prohlašuje zasněně zástupce firmy. Aston Martin pouze vozy půjčuje filmařům, kteří je poté, co je kaskadéři náležitě zdemolují, opět vrací výrobci. Zničené vozy pak automobilka bere jako umělecká díla a používá je k propagaci.

Věrný jen vlasti a královně
Přestože se filmový Bond za volantem luxusních vozů Aston Martin objevoval nejčastěji, jeho věrnost značce nebyla nikdy zrovna příkladná. V minulých snímcích vystřídal dlouhou řadu plechových milenek. Seděl v amerických korábech Lincoln Continental či Chevrolet Impala, kradl Alfu Romeo a dokázal ovládat i ponorkovou verzi Lotusu Esprit.

V zatím posledním filmu Casino Royale slavný nepřemožitelný agent k nelibosti fanoušků dokonce na chvíli řídil i obyčejný Ford Mondeo.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!