Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Autor Bonda měl múzu

Magazín

  13:20
PRAHA - Sekretářka šéfa britské tajné služby pana M ze slavných „bondovek“ paní Moneypenny měla svoji představitelku také v reálném životě. Jmenovala se Jean Framptonová a kromě toho, že přepisovala na stroji rukopisy románů o agentovi 007, pomáhala jejich autorovi Ianu Flemingovi dotvářet obsah jeho knih. Dokazují to soukromé dopisy, které byly včera vydraženy ve Velké Británii za rekordních 14 340 liber (asi 447 tisíc korun).

Ian Fleming foto: Reprofoto

„Obávám se, že toto není dobrý přepis. Budu vám hluboce zavázán, když použijete svůj důvtip k jakýmkoli připomínkám, které by pomohly knihu vylepšit,“ napsal o románu Thunderball Fleming v dopise ze dne 31. března 1960 adresovaném písařce a pokračoval: „Žádám vás, abyste se toho ujala, neboť vaše občasné připomínky k mé práci byly dosud velice užitečné. Cokoli vám padne do oka nebo přijde na mysl, třeba i kritického, nesmírně ocením,“ psal spisovatel.

Pomáhala dotvářet děj
Paní Framptonová se velice zajímala o obsah jeho románů. Nejen že rukopisy jako první člověk četla, ale kromě toho, že je přepisovala, fungovala jako jejich editorka. V dopisech se ho často ptala na osudy jednotlivých postav a tím autora často inspirovala k vylepšení obsahu. „Byla to velice inteligentní žena, kterou velice bavilo čtení románů při jejich přepisování,“ řekla serveru BBC News Amy Brenanová z aukční síně Duke’s, která dražbu pořádala. „Díky svému zájmu o autorovy knihy se velice podnětně vyjadřovala k zápletkám a navrhovala také určité změny, které Fleming vítal,“ dodala Brenanová.

Nikdy se nesetkali
„Můžete se na Framptonovou dívat jako na Flemingovu paní Moneypenny, protože se na ni opravdu spoléhal,“ řekla Brenanová. Dopisy, které písařka autorovi Jamese Bonda napsala odkazují mimo jiné na romány Thunderball, Žít a nechat zemřít, Vyhlídka na vraždu a Muž se zlatou zbraní. Ačkoli se Fleming s Framptonovou vzájemně inspirovali v osobním i profesním životě, je zvláštní, že se osobně nikdy nesetkali. Kromě jejich vzájemné korespondence se dražily také dopisy, které spisovatel psal svým sekretářkám Beryl GriffieovéWilliamsové a Uně Truebloodové. „Vybrali jsme tu nejvhodnější dobu pro dražbu těchto věcí, protože právě vychází nová kniha o Jamesi Bondovi, kterou napsal Sebastian Faulks. Navíc tento rok uplyne 100 let od Flemingova narození,“ řekla deníku The Daily Telegraph Brenanová. Korespondence je zajímavá také tím, že mapuje, jak knihy o Jamesi Bondovi na počátku šedesátých let vznikaly.

 Aukční síň Duke’s, která dražbu celkem čtyř dopisů podepsaných Ianem Flemingem a fakturu s jeho poznámkami pořádala, původně očekávala zisk dva až tři tisíce liber. Včerejší dražba však předčila téměř pětinásobně jejich očekávání.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!