Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jeff Bezos poslal ‚Skywalkera‘ do vesmíru. Jeho raketa poté bezpečně přistála

Ekonomika

  12:17
PRAHA - Vesmírný turismus je opět o krok blíž. Společnost Blue Origin, za kterou stojí nejbohatší člověk planety Jeff Bezos, úspěšně otestovala svou raketu i kabinu pro posádku, která by platícím zákazníkům měla nabídnout nádherný výhled i stav beztíže.

Kabina pro vesmírné turisty úspěšně přistála. Pasažérům má nabídnout nádherný výhled i několik minut stavu beztíže. foto: Blue Origin

O úspěšném testu informoval sám zakladatel Amazonu na svém Twitteru a ukázal i video z letu. Raketa New Shepard vynesla na hranici vesmíru kabinu s velkými okny. Raketa poté sama přistála pomocí raketového motoru a kabina se následně snesla na padácích.

Posádkou kabiny byla testovací figurína nazvaná Skywalker, v odkazu na hlavního hrdinu filmové ságy Hvězdné války, a další vybavení měřící vybavení.

Raketa New Shephard přistává.
Raketa New Shephard po přistání

Cílem letu bylo mimo jiné otestovat, jak bude na lidskou posádku v kabině působit rychlost 3200 kilometrů za hodinu, stav beztíže či přistání. „Měl skvělý let,“ zhodnotil testy na Twitteru Bezos.

V budoucnu Blue Origin plánuje využívat svůj systém pro komerční lety s posádkou. Té nabídne let do výšky zhruba 100 kilometrů nad Zemí. Během tohoto letu posádka zažije několik minut ve stavu beztíže a bude se moci kochat výhledem na planetu.

Kolik si bude společnost za podobný zážitek účtovat, ještě není jasné. Podle serveru Business Insider jiné firmy s podobnými plány nacenily jeden lístek pro vesmírné turisty na 200 tisíc dolarů (asi 4,3 milionu korun). Známý zatím není ani termín letu s posádkou.

13.prosince 2017 v 04:58, příspěvek archivován: 14.prosince 2017 v 11:58

VIDEO: #NewShepard had a successful first flight of Crew Capsule 2.0 today. Complete with windows and our instrumented test dummy. He had a great ride. @BlueOrigin https://t.co/PZHXWXjuw9

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

#NewShepard had a successful first flight of Crew Capsule 2.0 today. Complete with windows and our instrumented test dummy. He had a great ride. @BlueOrigin https://t.co/PZHXWXjuw9

Jeff Bezos se ale nechce spokojit pouze s vesmírnou turistikou. Zároveň buduje velkou raketu New Glenn, která by měla dokázat dostat náklad či lidskou posádku až na Měsíc. Po misi by pak měla umět přistát a vydat se na další lety.

Firma výrobu této rakety nyní stěhuje do Kennedyho vesmírného střediska na Floridě, odkud by mohl New Glenn také startovat.

Velkou raketu nazvanou Falcon Heavy, která má po misi také přistát, připravuje i konkurenční SpaceX Elona Muska, který by rád novinku otestoval již na začátku příštího roku.

Autor: