Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Robot v San Franciscu vyhání bezdomovce. Proti ‚robocopovi‘ se místní bouří

Ekonomika

  6:00
SAN FRANCISCO/PRAHA - Zvířecí útulek v San Franciscu pobouřil veřejnost. Začal totiž používat speciálního bezpečnostního robota, který má za úkol vyhánět z okolí areálu bezdomovce a zabraňovat kriminalitě. Obyvatelé si ale stěžují, že se kvůli robotům ani nevejdou na chodník.

Bezpečnostní robot od firmy Knightscope foto: Knightscope

Během technologického boomu v kalifornském městě řada lidí zbohatla, tento úspěch má ale i své stinné stránky. Velký zájem o místo přinesl růst nájmů a také chudobu. Velkým problémem se tak stalo bezdomovectví a související kriminalita.

S tímto problémem se potkala i místní organizace na ochranu zvířat SPCA. „Mnoho našich zaměstnanců a dobrovolníků si stěžovalo na poškození svých vozů a obtěžování, které zažili na parkovišti, když odcházeli z práce po setmění,“ popsala mluvčí organizace Krista Maloneyová serveru TechCrunch.

Bezpečnostní robot od firmy Knightscope
Bezpečnostní robot od firmy Knightscope

Útulek se problém rozhodl řešit zcela v duchu Silicon Valley a svou ochranku rozšířila o bezpečnostního robota. Stroj nazývaný K9 najala od start-upu Knightscope. Robot, který připomíná obří doutník, se pohybuje po okolí rychlostí lidské chůze a vše snímá čtyřmi kamerami a řadou senzorů.

Takový robot je podle firmy dokonce levnější než lidští hlídači. Náklady na provoz umělého policisty jsou prý šest dolarů (asi 130 korun) na hodinu, zatímco mzda strážného vychází na 16 dolarů.

„Bohužel jsme museli utratit velké množství peněz na zabezpečení lidí i zvířat v péči,“ řekla Maloneyová. Ta zároveň tvrdí, že po nasazení robota zhruba před měsícem opravdu kriminalita v okolí klesla.

Proti robotovi se ale strhla vlna nevole na sociálních sítích, jelikož řada lidí nepovažuje tento způsob řešení bezdomovectví za etický a zařízení na chodníku překáží chodcům. Sám robot se také stal obětí vandalismu. Šéfka SPCA popsala San Francisco Business Times, že „ho přikryli celtou, shodili na zem a senzory mu polili barbecue omáčkou“.

Bezpečnostní robot od firmy Knightscope

Robot se navíc nelíbí ani městu, které firmě hrozí pokutou tisíc dolarů za každý den, kdy bude K9 jezdit po chodnících bez povolení. Město však proti strojům bojuje déle. Radnice připravuje legislativu, která má regulovat počet vozítek, která se po městě pohybují a doručují jídlo a zboží. Tato pravidla se však na bezpečnostní roboty zatím nevztahují.

Knightscope patří k nejznámějším výrobcům bezpečnostních robotů. I přes to, že si ho SPCA pochvaluje, neobešla se firma bez kontroverze. Dřívější model prý v jednom z obchodních domů srazil šestiměsíční dítě a jiný robot pak sám od sebe spadl do fontány.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat