Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus je oddaný svému bludu, říká 'Rudý Danny' Cohn-Bendit

Ekonomika

  10:07
Lepší válčit o euro než mezi sebou, tvrdí europoslanec Daniel Cohn-Bendit. Připouští, že společná měna byla utopie, která dnes stojí peníze – nic prý není zadarmo.

Daniel Cohn-Bendit foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu prohlásila, že sjednocená Evropa ještě nikdy nestála před tak vážnou zkouškou jako teď kvůli potížím eurozóny.

Daniel Cohn-Bendit je jedním z mála známých politiků, kteří i za této situace euro hlasitě obhajují.

LN Jste asi nejznámější veterán zeleného hnutí v Evropě. Mají zelení v době nebývale zadlužených veřejných rozpočtů, kam se člověk podívá, ještě co říct?

Jistěže máme co říct. Zelení nabízejí možnost, jak překonat starou levici a starou pravici, protože se obě vyčerpaly.

LN Jak se díváte na české zelené? U nás se o nich říká, že jsou anomálie, poněvadž jsou napravo od zelených v západní Evropě.

V posledních volbách měli překvapivý úspěch, zpětně je ovšem vidět, že vstoupit do parlamentu a hned poté do vlády je trochu těžké. Ale myslím, že už tu zkušenost strávili. A jestli byli ekonomicky doprava? Co je vpravo, co je vlevo? Byla německá sociální demokracie za Schrödera vlevo?

Čeští zelení v určitém historickém čase vsadili na trh. Zastávají pozici, kterou zelení v Německu svého času už taky zastávali. Dneska každý vidí, že trh sám se nedokáže regulovat. I čeští kolegové tedy své názory musí podrobit jisté korekci. Ale to dnes musí dělat každý. Kdo v této převratné době tvrdí, že na svých názorech nemusel změnit nic, ten jednoduše lže.

LN Zradil Karel Schwarzenberg zelené?

Pojem zrada neznám. Já jsem zrádce celý život, pro levici jsem byl zrádce, pořád prý jsem někoho zrazoval. Stauffenberga, chci říct Schwarzenberga, znám samozřejmě dobře, vždyť jsme spolu v dávných dobách pracovali proti komunistům. Teď ovšem udělal chybu. Sám jednou zjistí, že jeho strana nerovná se Karel Schwarzenberg.

On je jako kouzelník, který vykouzlil něco, co mu už nepatří. Ale to je normální názorový vývoj, o kterém je třeba diskutovat. A když takový člověk změní názor, neznamená to, že zradil, ani že by komunisté, kteří si podrželi své staré názory, byli důvěryhodnější. Václav Klaus je důvěryhodný ještě míň.

LN Než komunisti?

Ano, Klaus je naprosto oddaný svému bludu, zatímco komunistům už tak nějak došlo, že komunismus nebyl úplně nejlepší. Václav Klaus je poslední, kdo ještě věří na neoliberalismus, to je jeho náboženství.

Daniel Cohn-Bendit

LN Nedal byste Klausovi za pravdu s eurem? Jako jeden z mála před lety předvídal problémy, které nastaly.

A jak by to tu vypadalo, kdybychom euro neměli? Evropa by ležela na zemi. Například Itálie by byla na dně a nebyla by sama. To neznamená, že by euro neprodělávalo těžkosti. Jsou to ale těžkosti, které je v našich silách zvládnout. Řekl bych, že díky euru jsme během finanční krize měli nějakou kotvu a že nám krize ukázala, že naše ekonomické uspořádání, což je vnitřní trh plus euro, nemůže fungovat bez společné ekonomické koordinace.

LN Sám jste celoživotní provokatér. Přiznal byste status provokatéra, který přehání, aby zaujal, i Klausovi?

Já nikdy nepřeháním, jsem vážný člověk (sonorní výraz – pozn. red.). Ale mně je Václav Klaus lhostejný. Já jsem mu už tenkrát při audienci na Pražském hradě řekl, že jsem u něj zvědavý jen na to, jestli se zařídí podle vůle českého parlamentu a podepíše Lisabonskou smlouvu.

LN Škodí Václav Klaus v Evropské unii imagi České republiky?

Ne, to bych mu přiznával příliš důležitou roli. Problémy s imagí mají státy v celé Evropě – pravicoví radikálové v Maďarsku, Berlusconi v Itálii...

LN Klaus je srovnatelný s maďarským xenofobním okrajem?

Ne. Ale Evropa má spoustu problémů: Václava Klause, maďarské pravicové radikály, Berlusconiho.

LN Utrpěla by pověst České republiky, kdyby se stal premiérem Jiří Paroubek za tiché podpory komunistů?

Ne, prostě by se to stalo. Už bychom měli přestat neustále naříkat. Jsou tu komunisti a další existence, u nichž se musíme smířit s tím, že je někdo zvolil. Záleží na tom, jak bude vláda vládnout. Já jsem tolerantní, svoje nacisty nebo komunisty si každá společnost musí vyřídit sama.

LN Klaus byl proti irácké válce stejně jako vy. Proč vlastně máte pořád na jazyku člověka, který vám je lhostejný?

Vedu rozhovor do českých novin, chci dát českému čtenáři referenční bod. Kdybyste byl Ital, mluvil bych dokolečka o Berlusconim.

LN Pro mě jste klasický příklad politika-utopisty...

…samozřejmě. Pro mě je Evropa utopií, za kterou je třeba se bít.

LN I když teď ta utopie konkrétní daňové poplatníky stojí konkrétní peníze?

Ano, nic není zadarmo. Pořád lepší bojovat dnes za udržení eura, než abychom jednou válčili mezi sebou.

LN Takže kdyby se rozpadla eurozóna, bude válka?

Všechno by bylo mnohem těžší. Nejsem apokalyptik, ale všechno by bylo těžší, úplně zbytečně. Evropa před německým sjednocením byla konstruovaná tak, aby byli všichni zhruba stejně silní. Po německém sjednocení najednou mělo Německo mnohem větší váhu.

Euro plus vnitřní trh, to bylo pokračování zásady, že by v unii všichni měli být stejně velcí. Nebýt eura, máme v Evropě opět německou hegemonii. To je nebezpečné a to já nechci.

Kdo je

Daniel Cohn-Bendit "Rudý Danny" (stará narážka na jeho názory a vlasy) se narodil v dubnu 1945 v rodině německých Židů, která se před nacisty ukryla do Francie. Vyrůstal v Německu, na univerzitě v Nanterre u Paříže studoval sociologii. Na jaře 1968 vedl studentské bouře, které otřásly Paříží, pak byl vyhoštěn zpátky do Německa.

V sedmdesátých letech se v kruzích frankfurtské radikální levice seznámil s Joschkou Fischerem. Oba se v osmdesátých letech připojili k Zeleným.

Od roku 1994 sedí Cohn-Bendit v Evropském parlamentu. Dodnes je považován za symbol osmašedesátnické generace, jejíž vliv v intelektuálním a politickém životě západní Evropy teprve doznívá.

Celý rozhovor si přečtěte v sobotním vydání deníku

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...