Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Klaus: Američané 'neschlamstli' Budvar hlavně díky mně

Ekonomika

  14:31aktualizováno  14:39
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Prezident Václav Klaus míní, že je dobře, že Budějovický Budvar nebyl zprivatizován. Řekl to při zprovoznění nové linky na stáčení piva do plechovek. Ministerstvo zemědělství už několik let plánovalo transformovat Budvar na akciovou společnost, mimo jiné proto, aby stát mohl z firmy inkasovat dividendy.

Prezident Václav Klaus slavnostně zahájil provoz nové plnírny plechovek v českobudějovickém pivovaru Budvar foto: ČTK

Když loni ministr zemědělství Petr Bendl poslal do podniku kontrolu, zvedla se vlna nevole, potom popřel, že by stát chtěl Budvar následně privatizovat. Prezident Klaus v Budvaru uvedl, že je obecně pro privatizaci, ale privatizace pro něj znamenala zprivatizovat tuto zemi a změnit ji z centrálně plánované a státem vlastněné.

Prezident Václav Klaus slavnostně zahájil provoz nové plnírny plechovek v českobudějovickém pivovaru Budvar
 Budějovický Budvar dnes uvedl do provozu novou stáčírnu piva do plechovek za 110 milionů korun. Dosud pivo do plechovek plnil v pivovaru Ottakringer ve Vídni.

Budějovický Budvar uvedl do provozu novou stáčírnu piva do plechovek za 110 milionů korun. Dosud pivo do plechovek plnil v pivovaru Ottakringer ve Vídni.

"Debata, jestli jedna konkrétní firma má být zprivatizována, jestli to pro ni bude pozitivem nebo nepozitivem, to je úplně jiná otázka. Já říkám: privatizace ano, ale zdá se, že bylo velmi rozumné, že jsme Budvar uchránili," řekl novinářům.

On sám prý na počátku 90. let hodně přispěl k tomu, že Budvar "neschlamstl Anheuser-Busch". "Myslím, že to bylo milimetr od toho a skoro mám pocit, že ten můj zásah v roli federálního ministra financí byl naprosto zásadní," řekl Klaus.

ČTĚTE TAKÉ:

Od konce minulého listopadu má státní podnik Budějovický Budvar nový statut. Posílena v něm byla kontrolní a schvalovací funkce dozorčí rady a odpovědnost ředitele vůči zakladateli, kterým je ministerstvo zemědělství a radě podniku. Zvýšení pravomocí navrhla zakladateli dozorčí rada Budvaru po ukončení kontroly, kterou v podniku začátkem února Bendl nařídil.

Kontrola vyvolala emoce, spekulovalo se, že ministerstvo chystá privatizaci podniku. To Bendl odmítl, ale kritizoval vleklé známkoprávní spory.

Spory o název

Globální spory o ochrannou známku Budweiser s koncernem Anheuser-Busch trvají od roku 1907, tedy více než 100 let. Budvar je v nich zvláště v posledních letech úspěšný. V letech 2000 až 2011 bylo definitivně uzavřeno 124 soudních sporů a správních řízení, z nichž Budvar vyhrál 88 případů, osm skončilo smírem nebo remízou.

Budějovický Budvar

Budějovický Budvar loni uvařil 1,34 milionu hektolitrů piva, což je o dvě procenta meziročně více. Vyvezl nejvíce piva ve své 117 let dlouhé historii. K zákazníkům v 58 státech ho putovalo 657 000 hektolitrů. Celkové tržby pivovaru loni vzrostly o pět procent na 2,1 miliardy korun.

Autoři: ,