Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Budvar neuspěl u evropského soudu ve sporu s Američany

Ekonomika

  10:28aktualizováno  13:46
LUCEMBURK/BRUSEL - Českobudějovický Budvar neuspěl u evropské justice v jednom z dlouholetých a komplikovaných sporů s firmou Anheuser-Busch. Tribunál, což je druhý nejvyšší soud EU, totiž zamítl jeho žalobu, kterou chtěl zabránit zápisu ochranné známky "BUD" pro pivo americké společnosti.

Budweiser foto: Reprofoto

Proti úternímu rozsudku je možné se ještě odvolat.  "Právníci Budvaru se výrokem soudu zabývají. Podnik k němu vydá stanovisko nejdříve za dvě hodiny," reagoval mluvčí pivovaru Petr Samec.

Naopak americký pivovar uvedl, že rozhodnutí soudu potvrdilo jeho právo na registraci známky "BUD" v celé Evropské unii. "Tento verdikt je zásadní v tom, že rozšíří naši již tak dost silnou globální ochranu známek 'BUD' a 'Budweiser'. Teď budeme mít v zásadě celosvětovou ochranu k těmto známkám," stojí v prohlášení AB InBev.

ČTĚTE TAKÉ:

Kořeny sporu, jehož se dnešní rozhodnutí týká, se datují do druhé poloviny 90. let minulého století. Mezi lety 1996 a 2000 americká firma požádala Úřad pro harmonizaci na vnitřním trhu (OHIM) o zaregistrování obrazového a slovního označení "BUD" pro širokou škálu výrobků včetně piva.

Stoletý spor

Pivovar v Budějovicích byl založen v roce 1895. Americký Anheuser-Busch ale zavedl svoji vlastní americkou značku Budweiser již v roce 1876, čímž také Američané ve sporu s Budvarem argumentují.

Češi ovšem namítají, že právo várečné udělil jihočeské metropoli král Přemysl Otakar II. už při založení města v roce 1265, tedy tradice českého Budweiseru (od německého názvu pro Budějovice - Budweis) jsou o nějakých 800 let starší.

Budvar to ale napadl a argumentoval mimo jiné i tím, že pojmenování "bud" už je v některých zemích EU chráněno. OHIM to odmítl s tím, že rozhodnutí nebrání české firmě v používání označení "bud" v dotčených zemích.

Budvar se pak obrátil na evropskou justici a v prosinci 2008 se dočkal anulování rozhodnutí OHIM. Jenže pak následovalo odvolání Anheuser-Busch. Soud vyšší instance poté zrušil významnou část verdiktu a vrátil věc zpět k dalšímu projednání.

Soud v Lucemburku žalobu Budvaru v plném rozsahu zamítl. Podle rozsudku tuto ochrannou známku lze zapsat vzhledem k tomu, že užívání označení původu "bud" ve Francii a v Rakousku není významné.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat