Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Budvar zneužil olympijské symboly, rozhodl soud

Sport

  16:38
BRNO - Budějovický Budvar s konečnou platností prohrál soudní spor s Českým olympijským výborem (ČOV) kvůli zneužití olympijských symbolů před zimními hrami v Turíně v roce 2006.

Budějovický Budvar foto:  František Vlček, Lidové noviny

Nejvyšší soud odmítl dovolání Budvaru a potvrdil, že se pivovar dopustil nekalé soutěže, zjistila ČTK z usnesení v internetové databázi. Pražské soudy Budvaru už dříve nařídily, že se má olympijskému výboru veřejně omluvit a zaplatit pokutu 2,25 milionu korun.

"Žalovaný (Budvar) svým jednáním zneužil ZOH v Turíně 2006 ke stržení mediální a divácké pozornosti na sebe, aniž by mu bylo uděleno písemné zmocnění žalobcem (ČOV)," stojí v usnesení. Nejvyšší soud zároveň připomněl, že Budvar ke konání her nijak nepřispěl a nepatřil ke sponzorům.

Český olympijský výbor původně žádal od Budvaru více než 14 milionů korun, se žalobou tedy uspěl jen částečně. PR manažer Budvaru Petr Samec ČTK sdělil, že pivovar už splnil vše, co mu rozsudek uložil. "Z praktického hlediska na nás nemá rozhodnutí Nejvyššího soudu žádný dopad a kauza definitivně končí," uvedl Samec. Dovolání prý firma původně podávala z taktických důvodů a později je dokonce vzala zpět.

Společnost použila "zakázanou" pochodeň

"Naše zpětvzetí, které se doručuje prostřednictvím krajského soudu, však evidentně nebylo Nejvyššímu soudu doručeno. Tato administrativní chyba v žádném případě nevznikla u nás a nyní pátráme po její příčině," uvedl Samec.

Příčinou sporu byla reklamní kampaň Budvaru s postavami Boba a Davea, kteří cestovali na akci označovanou "hokejiáda" do Itálie. Měli na sobě reprezentační hokejové dresy a ve spotech se objevil i svazek hokejových holí v podobě "hokejové pochodně". Právě pochodeň patří k chráněným olympijským symbolům, které bez písemného souhlasu ČOV nesmí nikdo používat, stejně jako jejich parafráze či karikatury.

Spor začal v roce 2006. O tři roky později padlo pravomocné rozhodnutí Vrchního soudu v Praze. Rozhodnutí Nejvyššího soudu je definitivní. Jedinou případnou možností obrany zůstává ústavní stížnost.

Český olympijský výbor považoval spor za průlomový pro posuzování dalších případů zneužívání olympijské symboliky. ČOV má povinnost symboliku chránit, a to jak ve vztahu k Mezinárodnímu olympijskému výboru, tak i ke sponzorským partnerům ČOV, kteří za své spojení s pěti kruhy platí.

Autor:

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...