Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Polská kuřata krmili technickými tuky, čeští potravináři žádají kontroly

ilustrační snímek foto: MAFRA

Potravinářská komora ČR vyzvala Státní veterinární správu, aby se zaměřila na kontroly drůbežího masa z Polska. Zdůvodnila to podvody, které podle polské policie spáchala dvojice podnikatelů z Poznaně dodávající oleje výrobcům krmiv. Dvojice údajně falšovala dokumentaci a prodávala výrobcům technické tuky, které se nesmějí používat v potravinářství.
  18:17

Komora upozornila na to, že podle některých odhadů je až 50 procent drůbeže na českém trhu z Polska. Polský ministr zemědělství Henryk Kowalczyk ujistil veřejnost, že veterináři kontrolují kvalitu krmných směsí. Podle polských médií, která podvod odhalila, zjistili vyšetřovatelé v tucích toxické látky v dosud neznámém množství.

Podle Potravinářské komory se podvodu zřejmě dopustila firma Berg a Schmidt, která údajně prodávala výrobcům krmných směsí tuky určené k výrobě maziv a biopaliv.

Komora uvedla, že maso z Polska nakupují restaurace i domácnosti a potenciálně závadné maso může významně poškodit české spotřebitele. Podle komory také polský nejvyšší kontrolní úřad v loňské zprávě upozornil na nedostatky v tamním systému kontroly potravin. „Přímo tato kauza má zcela shodné znaky s deset let starou kauzou polské posypové technické soli, která byla využívána pro výrobu potravin,“ dodala.

Komora proto vyzvala veterinární správu k jednání s polskou stranou, aby se zjistilo, zda se maso z drůbeže krmené směsmi s tuky od podezřelé společnosti mohlo dostat na český trh.

Kauzu počátkem týdne odhalil polský server Onet s portálem Wirtualna Polska. „Podezřelé zboží proudilo do Polska širokým pramenem přinejmenším od ledna 2020 a velmi dlouho si nikdo nevšímal zjevných faktů,“ napsal Onet, podle kterého se nikdo nestaral, kde dovážené technické tuky skončí. Vyšetřování se nadále vede kvůli podvodu, přičemž hlavním poškozeným je údajně firma Cedrob, známý výrobce drůbeže. Cedrob ujišťuje, že šlo o „okrajovou spolupráci“ a že potraviny byly kontrolované a jsou bezpečné.

Polská prokuratura podle serveru Onet zjistila, že v tucích, dodávaných po tunách zatčenými podnikateli z Poznaně, byly i toxické dioxiny, dosud neznámé úrovně. Polský vicepremiér a ministr zemědělství Kowalczyk podle serveru nicméně tvrdí, že veterináři kvalitu krmných směsí pro kuřata poslední dva roky systematicky kontrolují. Ročně se podle něj odebere více než 300 vzorků ke zkouškám a žádná neodhalila stopy dioxinů.

Autor: