Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Létat půjde až po registraci a testu. Od Silvestra platí nová pravidla pro provoz dronů

Právo

  7:00
PRAHA - Už jen do konce tohoto roku mají provozovatelé všech dronů, mezi něž se podle platné legislativy řadí také všechny bezpilotní letouny – tedy i letecké modely –, čas zaregistrovat se u Úřadu pro civilní letectví (ÚCL). Tato povinnost nedopadá pouze na ty, kdo užívají drony lehčí než čtvrt kilogramu bez kamery.

Dron foto: Jana a Dan Urbanovi

Konec volného létání dronů. Asi 50 tisíc majitelů čeká do konce roku registrace

Registraci podléhají nejen ti, kdo se provozováním dronů živí, ale též ti, pro něž je létání s bezpilotními letouny koníčkem. „Pokud jste letečtí modeláři, povinnost registrace se na vás vztahuje také. Stejně jako na jakéhokoliv pilota dronu. Za určitých podmínek mohou registraci svých členů v registru ÚCL centrálně provést kluby nebo sdružení leteckých modelářů. Registrovaní modeláři-piloti pak od nich obdrží registrační číslo, jímž si své modely označí. Pro využití této možnosti a pro vyjasnění způsobu značení svých modelů by modeláři měli kontaktovat svůj konkrétní klub nebo sdružení. Kluby i sdružení leteckých modelářů mohou ÚCL požádat i o snížení minimálního věku pilotů,“ informuje na svém webu ÚCL. Ta je nyní 16 let.

Neregistruje se dron, ale jeho provozovatel. Tím je zpravidla jeho vlastník. Za provozovatele mladší 18 let provede registraci jejich jménem zákonný zástupce, tedy nejčastěji rodič.

Dronem se rozumí každé bezpilotní letadlo.

Nová pravidla

K registraci dochází kvůli novým pravidlům pro provoz bezpilotních letadel. Ta vstupují v účinnost už na Silvestra. ÚCL je stručně popisuje na svém webu.

„S dronem je třeba létat bezpečně, do výšky maximálně 120 metrů, mít neustálý přehled o jeho aktuální poloze a situaci v jeho okolí a dbát přitom na bezpečí vlastní, ostatních lidí i majetku na zemi. Nesmíme zapomenout na omezení nebo zákaz létání s drony v blízkosti letišť, v ochranných pásmech a jiných definovaných prostorech, které ÚCL do 31. prosince vyhlásí veřejnou vyhláškou. Povinností je dát vždy přednost a vyhnout se pilotovanému leteckému provozu,“ píše ÚCL. Tato pravidla zavádějí tři kategorie provozu bezpilotních letounů: otevřenou, specifickou a certifikovanou. Rozdíl mezi nimi bude určovat účel, hmotnost a vybavení dronu.

Armáda vyčlenila na nákup bojových dronů 1,5 miliardy korun

Registrovaní piloti leteckých modelů, kteří jsou členy modelářských klubů, s nimi budou moci od Silvestra létat podle pravidel a podmínek těchto leteckých sdružení. Všichni ostatní neorganizovaní piloti běžných dronů pak již jen v nejužívanější kategorii, kterou bude ta otevřená. U ní se současný výškový limit od Silvestra sníží ze tří set na 120 metrů.

Specifická kategorie bude dopadat na drony provozované okolo letišť a ta nejpřísnější – certifikovaná – by v budoucnu měla regulovat jejich technicky ještě náročnější provoz.

Piloty čeká test s 40 otázkami

Do příští středy mohou letečtí modeláři i piloti dronů létat podle dnešních pravidel. Od Silvestra ale už jen podle těch nových. Což znamená, že se před letem musí nejen zaregistrovat na webu ÚCL, ale také složit online test.

Letošní 31. prosinec však pro registraci ani test není žádným deadlinem. Dokud se jim ovšem letečtí modeláři anebo piloti dronů nepodrobí, musí své letecké modely i drony nechat na zemi.

„Zkouška se skládá ze 40 otázek s výběrem odpovědí, které prověří znalosti pilota. K jejímu úspěšnému splnění je třeba 30 správných odpovědí. Časový limit je 60 minut. Podle dosavadních zkušeností by měl test trvat přibližně polovinu tohoto času. Záleží však na zkušenosti a způsobu přípravy každého pilota. V případě neúspěchu lze zkoušku zopakovat. Pilot po jejím úspěšném složení obdrží doklad o absolvování online výcviku, který si může buď uložit v elektronické podobě, anebo vytisknout. Všechny tyto kroky jsou zdarma,“ popisuje ÚCL na svém webu detaily této zkoušky. Piloti pak od ÚCL obdrží kód, jímž označí své modely nebo drony dané kategorie.