Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Lidé se zatím do posiloven nehrnou. Důvodem je zákaz užití šaten a sprch či prokázání bezinfekčnosti

Fitness centrum FitHouse v Kroměříži otevřelo 17. května 2021 posilovnu pro zákazníky po vynucené pauze způsobené opatřeními proti šíření koronaviru. foto: ČTK

Praha - Klienti se do fitness center podle 74 procent provozovatelů zatím kvůli výrazným omezením nevracejí. Ukázal to aktuální průzkum České komory fitness (ČKF). Největším problémem je podle 41 procent provozovatelů prokazování bezinfekčnosti, návštěvnost podle 31 procent fitness utlumuje zákaz používání šaten a sprch.
  9:17

Omezení kapacity považuje za komplikaci 21 procent provozovatelů. Dosud neotevřelo asi sedm procent fitness center, jedno procent muselo činnost ukončit. Výsledky průzkumu, kterého se účastnilo 252 provozovatelů fitness center, má ČTK k dispozici.

Vnitřní sportoviště budou smět s omezeními otevřít 17. května, tvrdí Česká komora fitness

Lidé podle provozovatelů fitness center byli dlouhou dobu doma. Buď zlenivěli, nebo si za dobu uzávěry vybavili vlastní posilovnu, případně nyní začali sportovat venku. Otevření vnitřních sportovišť podle provozovatelů nastalo v nejhorší čas. I před pandemií byla v této době nižší návštěvnost - červen až září patří k nejméně vytíženým měsícům. Lidé, kteří se do fitness center vracejí jsou většinou držitelé permanentek, provozy z nich tak nemají žádný okamžitý příjem.

„Zrušení červnových kompenzací proto považujeme za nefér jednání ze strany vlády. Ocitáme se tak v ještě větších ztrátách. Počítáme, že budeme mít v červnu třetinové tržby, s tím nemůžeme pokrýt ani nájemné. Uvidíme do konce roku, jaká bude situace, a poté se rozhodneme, zda fitness nechat, nebo uzavřít a rozprodat,“ uvedli podle ČKF provozovatelé.

Mnohá fitness centra se podle průzkumu potýkají s nedostatkem personálu. Sestavit provozní tým má velký problém 15 procent provozů, část týmu se nevrátila do 42 procent center, zbývajícím fitness se podařilo otevřít v původní sestavě.

Vstup veřejnosti do vnitřních sportovišť vláda povolila od 17. května. Podmínkou byl jeden člověk na 15 metrů čtverečních vnitřní plochy a na jednom sportovišti mohlo být nejvýše deset sportujících. K tomuto datu podle průzkumu otevřelo zhruba 64 procent fitness center. Na sportovišti může být od pondělí maximálně 30 lidí, fungování obnovilo dalších asi 29 procent provozů.

Ve vnitřních sportovištích bude moci být od příštího pondělí 30 lidí, oznámil Arenberger

Provozovatelé si podle ČKF přejí osvětu a kampaň za pravidelný pohyb na národní úrovni. Podpora aktivního životního stylu by podle odborníků mohla snížit náklady na zdravotní péči v tuzemsku až o 30 procent. „Je naprosto paradoxní, že v době, kdy má pravidelná fyzická aktivita jednoznačně zásadní a pozitivní význam na zdraví české populace, ministerstvo zdravotnictví brání v činnosti sektoru, který se právě této činnosti věnuje. Opakovaně dostáváme jen sliby rozumných podmínek pro bezpečný provoz, ale do mimořádných opatření se výsledky našich jednání nepromítají,“ dodala prezidentka ČKF Jana Havrdová.

Vnitřní sportoviště patřily k nejdéle uzavřeným provozům. Naposledy jim vláda fungování kvůli zhoršení epidemické situace zakázala od 18. prosince. Předtím do nich neměla veřejnost přístup od 9. října do 2. prosince.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!