Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Velké likérky dostávají kolky přednostně, stěžují si malí lihovarníci

Ekonomika

  13:43
PRAHA - Likérky dostávají od rána nové kolky, druhá největší likérka Granette ráno zahájila výrobu a Stock plánuje rozjetí produkce na čtvrtek. Vyplývá to z vyjádření likérek. Malé likérky si stěžují, že kolky přednostně dostávají velké firmy, celníci to ale popírají. O zmírnění prohibičních opatření by vláda mohla rozhodnout už večer.

Výrobci lihovin si můžou od dnešního rána vyzvedávat na příslušných celních úřadech nové lihovní pásky. foto: ČTK

Podle malých výrobců je posílání nových kolků ovlivněno lobbingem velkých firem. "Z menších likérek má nové kolky jen L´OR drinks, a to jen 50 000 kusů. Likérky, které kolky nemají, nebudou moci distribuovat. Lobby velkých výrobců dosáhla svého," řekl předseda Sdružení výrobců lihovin Pavel Kučera.

ČTĚTE TAKÉ:

Některé likérky dostanou kolky až začátkem října

Některé menší likérky prý dostanou nové kolky až 8. nebo 9. října. Je mezi nimi například frýdecko-místecká likérka AB style. "Poslali jsme objednávku. Při jejím potvrzení nám přišel i termín dodávky. Kolky dostaneme až okolo 8. října," řekla pracovnice firmy.

Mluvčí celníků Martina Kaňková ale tvrzení malých výrobců odmítá. "Neupřednostňujeme nikoho, žádosti jsou přijímány a vybavovány tak, jak přišly," řekla.

Výrobci lihovin si můžou od dnešního rána vyzvedávat na příslušných celních úřadech nové lihovní pásky.

Likérka Granette už stáčí lahve

Druhá největší tuzemská likérka Granette&Starorežná začala už stáčet lahve. "Kolky přišly do závodu v 6:15, objednávali jsme jich dva miliony. Díky tomu jsme mohli v 8:00 rozjet výrobu, stáčíme Vodku 42 a Starou mysliveckou," řekl mluvčí firmy Petr Maxa.

Generální ředitel vizovické likérky Rudolf Jelínek Pavel Dvořáček uvedl, že likérka ještě nové kolky nemá, předpokládá se, že je získá až ve čtvrtek večer. "Státní tiskárna postupuje podle pořadí objednávek, navíc se to tiskne v Čechách, než se kolky dostanou k nám, nějakou dobu to trvá," řekl. Podle jeho slov zatím není jasné, kdy začne likérka kolky používat. Rozhodne se až podle toho, jestli vláda večer zmírní vyhlášenou prohibici.

ČTĚTE DÁLE:

"Kolky by nám měli přivézt celníci zítra mezi 14:00 až 16:00. Objednali jsme jich čtyři miliony," řekl výrobní ředitel Stocku Václav Šitner. Hned po převzetí rozjede největší česká likérka nepřetržitou výrobu.

Podmínky uvolnění trhu jsou zatím nejasné

Lihovar a likérka ze Stříteže nad Ludinou na Přerovsku si má kolky vyzvednout 3. října. "Nemám tušení, co vymyslí. Mají být ještě rodné listy, nikdo neví, jak se to bude řešit v obchodech. Uvolní se trh, ale neví se, za jakých podmínek se to má uvolnit. Pokud to uvolní a bude to na kolkách, uteče nám týden," uvedl majitel likérky Tomáš Koláček.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!