26. září 2012 10:28, aktualizováno  12:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muž dostal 12 dávek fomepizolu, nadále zůstává v umělém spánku

Flora košt, degustace ovocných pálenek proběhla v Olomouci.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Flora košt, degustace ovocných pálenek proběhla v Olomouci. | foto: Luděk PeřinaČTK

OSTRAVA Několik pacientů po otravě metylalkoholem zůstává stále ve vážném stavu v moravskoslezských nemocnicích. Nejhůře je na tom třiatřicetiletý muž, který je od úterý v nemocnici v Havířově na Karvinsku. Jeho stav je i nadále kritický, řekl ve středu náměstek pro léčebnou péči Jaroslav Lux.

"Metanol se lékařům již podařilo eliminovat. Stále je připojen na dialýzu, z níž ho budeme odpojovat. Je v bezvědomí," uvedl Lux s tím, že u pacienta jsou i poruchy centrální nervové soustavy a vidění.

PSALI JSME

Pacient přijel pozdě
Podle Luxe pacient přijel do nemocnice poměrně pozdě, odhadem dva až tři dny po konzumaci závadného alkoholu. Čas přitom podle lékařů hraje velmi důležitou roli a apelují tak na lidi, aby v případě zdravotních problémů neotáleli a vyhledali lékařskou pomoc. "Dnes například budeme propouštět muže, kterého jsme přijali před 14 dny. Byl na tom rovněž velmi špatně a přijel k nám v bezvědomí, ale zhruba pět až šest hodin po konzumaci. Nyní se zdá, že by nemusel mít žádné následky," uvedl Lux.

V havířovské nemocnici leží ještě třiačtyřicetiletý muž přijatý v pondělí. Je stále v bezvědomí na interní JIP, ale jeho stav se postupně zlepšuje.

Muž dostal už 12 balení fomepizolu
Další šedesátiletý muž přijatý rovněž v pondělí do Městské nemocnice Ostrava zůstává v umělém spánku na ARO. "Lékaři už mu dali 12 balení norského protijedu fomepizol. Dnes ho čeká CT mozku, podle výsledků by ho lékaři případně mohli začít probouzet," uvedl Maléř s tím, že trvalé následky nyní nelze vyloučit.

ČTĚTE TAKÉ

V nemocnici je stále i osmapadesátiletý muž přijatý už dříve. Jeho stav je sice stabilizovaný, ale lékaři ho stále považují za vážný. Muž kvůli problémům s mozkem absolvuje sezení v hyperbarické komoře. Další muž leží na ARO v Třinci na Frýdecko-Místecku. Podle mluvčí nemocnice Hany Szotkowské je však již mimo ohrožení života a jeho stav je stabilizovaný.

Další muž byl propuštěn z nemocnice domů
Zlínská nemocnice propustila již osmého pacienta po léčbě otravy metanolem. Dvaačtyřicetiletý muž je v pořádku, bez následků, řekla ve středu mluvčí nemocnice Karla Havlíková. V nemocnici zůstává ještě pět pacientů, kteří vypili otrávený alkohol. Jeden muž zřejmě bude mít trvalé následky. Po jednom pacientu s otravou metylalkoholem leží také v nemocnici ve Vsetíně a Kroměříži.

Osmačtyřicetiletý muž, který leží na zlínské jednotce intenzivní péče, byl mezi prvními přijatými s otravou. "Je stabilizovaný, komunikuje, léčba se komplikuje infekcí. Podle lékařů je pravděpodobnost trvalých následků, které nelze specifikovat," uvedla Havlíková. Kromě tohoto pacienta se ve zlínské nemocnici léčí ještě další tři muži a jedna žena, jejich stav se postupně lepší.

Pacient ve Vsetíně leží stále na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, je však mimo ohrožení života. "V tuto chvíli jej již neohrožuje metylalkohol, ale řešíme komplikace zánětlivého charakteru. Pacient je při vědomí, stále na dýchacím přístroji," uvedla mluvčí nemocnice Lenka Plačková.

Lidovky.cz, ČTK